Nejvyšší čas
Platy letí vzhůru. Jak si říct o víc peněz
16.12.2015 05:50 Původní zpráva
Firmy lidem začínají přidávat. K lepší mzdě se dostanou nejen tradiční "ajťáci", ale i kuchaři, řidiči a další dělnické profese. A to téměř v celé zemi.
Už i zaměstnanci si všimli, že krize skončila a firmy si mohou dovolit lépe platit. Mzdy tak v Česku rostou nejrychleji za posledních šest let. Netýká se to jen Pražanů a "ajťáků", kteří nestrádali prakticky nikdy. Přidáno nyní dostávají třeba i kuchaři, barmani nebo servírky, kterým se o tom v průběhu krize ani nesnilo. Teď je po nich sháňka, protože na trhu práce začínají chybět.
Průměrná hrubá mzda během třetího čtvrtletí narostla na více než 26 tisíc korun. Pomáhá tomu rekordně nízká nezaměstnanost. Listopadových 5,9 procenta nás řadí na druhou nejlepší pozici v Evropě hned po Německu. I když odborníci čekají, že na přelomu roku počet lidí bez práce opět naroste, mělo by jít o krátkodobý sezonní výkyv. Pak se boj o pracovníky znovu rozjede.
"Chcete-li nového zaměstnance s určitou mírou odbornosti, moc dlouho nečekejte a dejte se do jeho výběru už s předstihem," doporučuje podnikům ekonomka Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance.
Zaměstnanci podle ní budou "namlsaní" na vyšší mzdy z letoška a budou je požadovat i ve chvíli, kdy se růst ekonomiky v průběhu příštího roku přibrzdí. Firmy pak budou mít menší manévrovací prostor.
"Přestože se firmy v Česku jako tradičně nejvíce přetahují o programátory a technicky nebo řemeslně vzdělané odborníky, nejvýrazněji rostou mzdy kuchařům, číšníkům, barmanům či pracovníkům v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních," říká Kateřina Beránková, tisková mluvčí Úřadu práce ČR.
Personální agentura Profesia.cz uvádí, že firmy nejčastěji hledají obchodní zástupce, dělníky i operátory strojů a zařízení. Ti také mají velkou šanci říci si o vyšší plat. "Nejde jen o stálé pracovní pozice, kvůli nadprůměrným prodejům v předvánoční sezoně internetové obchody nebo dopravci nabízejí lepší platové podmínky i brigádníkům," říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz.
I kvůli tomu rostou průměrné mzdy napříč celou Českou republikou. A stále více si toho všímají i lidé hledající práci. Troufají si říci o více peněz - především v Jihomoravském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde k platům požadují meziročně o více než deset procent navíc.
* V jakých oborech je největší sháňka po zaměstnancích?
* Kde dostávají lidé nejvíce přidáno?
* Jak si říci o vyšší plat?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které je právě prodeji.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.