Používání nelegálního softwaru ve firmách je nejrozšířenější v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Naopak nejnižší míru pirátství má dlouhodobě Praha, ke které se po roce opět připojil Středočeský kraj. V tiskové zprávě to uvedla technologická společnost truconneXion, která poskytuje služby v oblasti software.
Z údajů společnosti vyplývá, že s rostoucí vzdáleností od hlavního města roste benevolence firem k softwarovému pirátství. "Tradičně špatná situace je v Karlovarském a v Ústeckém kraji, který již druhým rokem setrvává na posledním místě. Mezi tyto dva kraje se na předposlední místo vklínil kraj Moravskoslezský, který zaznamenal největší propad v žebříčku - o čtyři místa," uvádí manažer společnosti truconneXion Martin Hnízdil.
Podle poslední analýzy protipirátské organizace BSA se v Česku užívá nelegálně 34 procent počítačových programů a roční ztráta výrobců softwaru tak činí 3,6 miliardy korun. "Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem jsou operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry," uvedl ve zprávě zástupce BSA Jan Hlaváč.
Podle Hnízdila učinily ve srovnání s loňskou analýzou největší kus práce v oblasti prevence softwarového pirátství firmy a instituce v Libereckém kraji. Oproti loňskému žebříčku si polepšily o tři příčky a skončily na pátém místě. Lepší výsledky vykazovala pouze Praha, Středočeský kraj, Vysočina a Plzeňský kraj.
Vědomá snaha přisvojit si cizí počítačový program stojí podle společnosti truconneXion jen za patnácti procenty případů softwarového pirátství ve firmách. "Nejčastější příčinou je v 65 procentech případů nainstalování více kopií softwaru, než povoluje licence, či jiný nesoulad s licenčními podmínkami. Dvacet procent lze přičíst pohodlnosti zaměstnanců, kteří si na pracovní počítače nainstalují svoje privátní programy," shrnuje Hnízdil.
Z dlouhodobého sledování podle něj rovněž vyplývá, že problém nelegálního softwaru se nejčastěji týká firem využívajících deset až sto počítačů. V menších podnicích si jejich majitelé zpravidla udržují přehled, zatímco ve větších společnostech řeší správu licencí systémovými nástroji.
Nejnižší míru pirátství v průzkumu dlouhodobě vykazují firmy v Praze. Metropole v tomto směru těží z vyšší četnosti zahraničních vlastníků prosazujících při odhalování počítačových pirátů mezinárodní standardy a vlastní řešení. "Pro firmy sídlící v hlavním městě je typická větší citlivost na hrozbu restrikce, největší osvěta mezi zaměstnanci a také de facto nasycený trh se systémy pro efektivní správu IT," tvrdí Hnízdil.
Počítačové pirátství trápí hlavně kraje, Praha odolává
Ekonomika
20. 10. 2015 12:01
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Profimedia