Akcionář Sokolovské uhelné Jan Kroužecký chtěl zastavit třicetiprocentní podíl v uhelných dolech. Podíl měl být zastaven ve prospěch Aqua Investments z daňového ráje Nevis, který se nachází v Karibiku.
O povolení zastavit akcie v hodnotě několika miliard ve prospěch Aqua Investments požádal Kroužecký představenstvo firmy. A to jen necelý měsíc poté, kdy nabízel zbývajícím akcionářům Sokolovské uhelné (SU) - Františku Štěpánkovi a Jaroslavu Rokosovi -, že jejich podíly odkoupí za více než sedmnáct miliard korun. „Požádal představenstvo o udělení souhlasu zastavit akcie ve prospěch Aqua Investments z Nevis Island," říká šéf Sokolovské uhelné a 40procentní akcionář František Štěpánek.
ČTĚTE TAKÉ: Odbyt Tykačova uhlí klesl, Czech Coal vytěžila loni méně
Představenstvu se však zástava ve prospěch neznámé firmy z daňového ráje uprostřed Karibiku vůbec nelíbila. „Zástavu jsme v žádném případě nepovolili," zdůrazňuje Štěpánek. „Kromě jiného i z důvodu toho, že jsme pana Kroužeckého zvali do představenstva doporučeným dopisem a měli jsme připravenu řadu otázek k transakci. Pan Kroužecký se však na jednání nedostavil."
Svou roli při rozhodování představenstva SU jistě sehrálo to, že přinejmenším vliv na akcionářská práva k 30procentnímu podílu akcií firmy, má nesmlouvavý finančník Pavel Tykač, s nímž se Kroužecký zapletl.
Podle Kroužeckého advokáta Radka Bláhy stojí za žádostí financování investic, které nesouvisejí se Sokolovskou uhelnou. „Podle našeho názoru nebyl k neudělení souhlasu důvod," uvádí Bláha s tím, že zástava nebyla v rozporu s akcionářskou dohodou.
Foto: Jan Zatorsky