Už jenom pár dnů zbývá ženám, které si chtějí uzavřít životní pojištění. Od pátku 21. prosince by jim mělo podle pojišťoven v některých případech zdražit i o devadesát procent. Mužům může pojištění v některých případech zlevnit. Důvodem je nařízení Evropské unie, která tak chtěla zabránit diskriminaci kvůli pohlaví.
"V případě, že jste žena, jednotná cena bude v příštím roce znamenat výrazné zvýšení pojistky díky větší ceně rizik až o devadesát procent," konstatuje na svých webových stránkách pojišťovna Aegon.
Zdražení se dá očekávat i podle dalších pojišťoven, i když podle nich bude zřejmě mírnější. "Ženy mají v průměru o více než 40 procent levnější pojištění pro případ smrti, o 30 procent levnější pojištění vážných onemocnění a o 20 procent levnější pojištění než muži," říká Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.
Například pětatřicetiletá žena, která si uzavře pojistku pro případ smrti na milion korun a platí v současnosti 386 korun, bude od konce prosince platit 651 korun, tedy o 69 procent více. Podobná pojistka stoupne padesátileté ženě o 66 procent ze 745 na 1239 korun. O něco nižší bude nárůst, pokud si ženy uzavřou pojistku pro případ vážné nemoci. U pětatřicetileté ženy s půlmilionovým plněním pro tento případ a desetitisícovým v případě smrti se pojistné zvýší "pouze" o jedenáct procent z 875 na 965 korun. Podobně už musely sjednotit sazby i pojišťovny, které je rozlišovaly podle pohlaví například u povinného ručení. "Mužům se naopak u vybraných rizik sazby mírně sníží, a to o deset až patnáct procent," prozrazuje Tomáš Zavoral z České pojišťovny.
Pojišťovny změnami v sazbách reagují na evropskou legislativu, kterou musela do svých zákonů přijmout i Česká republika. "Nezohledňovat rozdíl v rizikovosti mezi muži a ženami při uzavírání pojistek uložil pojišťovnám Evropský soudní dvůr," říká mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata. Podle soudu je nutné uplatňovat pravidlo stejného přístupu k oběma pohlavím. V současné době totiž ženy platí výrazně méně.
Podle pojišťoven je nařízení EU nesmyslné. "Tento rozdíl nijak nesouvisí s diskriminací pohlaví, ale je čistě důsledkem pravděpodobnosti vzniku pojistné události," konstatuje Tomáš Zavoral. Muži a ženy se dožívají jiného průměrného věku, trpí jinými nemocemi a zpravidla vykonávají různě riziková povolání. "Nelze tedy mluvit o jakékoli diskriminaci, to je prostě pojistná matematika prokazatelně vycházející z dlouhodobých statistik," dodal Zavoral. Upozornil přitom, že změny sazeb se budou týkat pouze uzavřených po 21. prosinci.