Poplatky? Pro banky víc než <span>jistý zdroj velkých zisků</span>

Ekonomika
10. 3. 2010 13:40
Bankovní poplatky v Česku jsou nejvyšší ve střední Evropě.
Bankovní poplatky v Česku jsou nejvyšší ve střední Evropě.

Bankovní poplatky v Česku jsou nejvyšší ve střední Evropě.Tuzemské bankovnictví patří mezi nejlukrativnější odvětví. Vedle výnosů z poskytnutých úvěrů získávají banky pohádkové sumy z provizí a poplatků za nejrůznější transakce. Za vedení účtů či výběry z bankomatů počínaje, za správu cenných papírů nebo pojištění konče.

Na přečtení prvního odstavce u tohoto textu potřebuje průměrný čtenář několik vteřin. Tedy časový úsek prakticky zanedbatelný. U tuzemských bank je to však jiné. Podle serveru bankovnipoplatek.cz plyne finančním ústavům v České republice od jejich klientů každou vteřinou na účet 1145 korun právě za nejrůznější poplatky. Za celý den je to téměř sto milionů korun.

Například Česká spořitelna, která je podle počtu klientů největší bankou v zemi, v loňském roce vydělala na všech poplatcích a provizích od svých klientů 11,4 miliardy čistého, což je téměř o 400 milionů korun více než za rok 2008.

ČTĚTE TAKÉ: Češi platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě

Další velké tuzemské banky také ohlásily nemalé příjmy z poplatků. Například Komerční banka vydělala na poplatcích a provizích 7,75 miliardy korun a ČSOB 6,55 miliardy korun. Další významní hráči na tuzemském bankovním trhu zveřejní své loňské výsledky v následujících dne, ale podle předběžných výsledků i zde půjdou celkové zisky z provizí a poplatků do řádu miliard korun.

Podle Patrika Nachera, který se specializuje na tuzemské bankovní poplatky, by mohl loňský celkový výnos z nich činit až 47 miliard korun. Podle studie společnosti Scott & Rose ze závěru loňského roku platí Češi nejvyšší bankovní poplatky ze střední Evropy. Bankéři naopak jejich výši brání. Podle jejich vyjádření nelze jednotlivé země srovnávat a v případě České republiky jsou podle Gernota Mittendorfera, šéfa České spořitelny, vysoké poplatky i cenou za finanční a bankovní stabilitu v zemi.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ