Mnoho spotřebitelů vyčkává s nákupy až na období po Vánocích, aby využili všudypřítomných slev. Ne každá sleva se však vyplatí a někteří obchodníci pro zisk dokonce porušují zákon, upozornil časopis pro spotřebitele dTest.
Češi slevy milují a prodejci to dobře vědí. Proto někteří přicházejí se slevami ještě před Vánocemi. Každý nákup je třeba zvážit a nepodlehnout tlaku obchodníků, někteří prodejci totiž povánoční "nákupní horečku" zneužívají. "Často se objevují falešné slevy, kdy prodejce cenu výrobku vlastně vůbec nesníží a slovo "sleva" použije jen jako magické zaklínadlo k nalákání nepozorného spotřebitele k nákupu," popisuje oblíbený trik Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny časopisu dTest, která často podobné případy řeší. "Některé obchody naopak ceny na čas zvýší, aby je pak mohly snížit na původní hladinu a vydávat tento rozdíl za slevu." Všechny podobné případy naplňují znaky klamavých obchodních praktik a jsou tedy v rozporu se zákonem.
Je rovněž třeba mít se na pozoru před formulacemi typu "slevy až 70 procent", jejichž hlavním cílem je dostat zákazníka do obchodu. V prodejně se však většinou ukáže, že maximální sleva se vztahuje pouze na pár kousků zboží, zatímco většina sortimentu zůstává nezlevněna. Někdy též není patrné, kolik vlastně zboží stojí. Platí, že cena uvedená na věci má být konečná, a zároveň by měla být čitelná také původní cena před slevou.
Často se spotřebitelé setkávají s tvrzením, že na zlevněný sortiment neplatí záruka, případně je omezena. "Nic takového není možné, i na zboží zakoupené ve slevě platí zákonná záruka 24 měsíců. Výjimku tvoří sleva, která byla poskytnuta pro vadu výrobku. Pro takovou vadu pak zboží reklamovat nelze, na všechny ostatní vady daného zboží však záruka platí," vysvětluje Lukáš Zelený. O důvodu takové slevy musí být zákazník při nákupu informován a tato skutečnost by měla být potvrzena i na dokladu o koupi. Nelze však poskytnout slevu pro vady, které v budoucnu teprve vzniknou. To by bylo obcházení zákona.
Zákazníkům radíme nedělat impulzivní nákupní rozhodnutí a vždy si ověřit, zda je zboží skutečně zlevněné a že takovým nákupem skutečně ušetří. V žádném případě by zákazníci neměli souhlasit s tím, že by se zakoupením zlevněného zboží vzdávali svých zákonem zaručených spotřebitelských práv.