Nebankovní úvěry
Nejrizikovější úvěry poskytuje Kellnerův Home Credit
13.12.2010 14:43
Nejrizikovější nebankovní hotovostní úvěry z členů České leasingové a finanční asociace nabízí podle společnosti Člověk v tísni Home Credit. Vyplývá to z Indexu predátorského úvěrování, který organizace sestavuje na základě údajů sedmi nebankovních poskytovatelů půjček.
Naopak nejvýhodnější podmínky z nebankovních institucí klientům poskytuje Cofidis. Společnost Home Credit zveřejněné výsledky odmítá.
Index porovnává rizika vyplývající z porušení smluvních podmínek u spotřebitelských úvěrů. Pracovníci společnosti se zaměřili na pět nejnebezpečnější faktorů smluvních podmínek, kterými jsou jejich srozumitelnost, náklady vyplývající z nezaplacení jedné splátky, přítomnost úroků z prodlení, která přesahuje rámec zákonné úpravy, cenu produktu v případě řádného splácení a využívání rozhodčí doložky.
Home Credit výsledky odmítá. "Nemáme nejrizikovější úvěrový produkt na trhu. Index používá zavádějící a účelovou metodiku, srovnává odlišné obchodní modely a informuje o postupech, které nepoužíváme," řekla mluvčí společnosti Eva Řimnáčová.
Index predátorského úvěrování vznikl sloučením pěti menších indexů a v souhrnu porovnává rizikovost smluvních podmínek u jednotlivých produktů, uvedl autor analýzy Daniel Hůle. Zkoumané nebankovní organizace jsou podle něj subjekty, které své smluvní podmínky zveřejňují na svých internetových stránkách, což rozhodně není pravidlem a svědčí to o určité míře transparentnosti. "U jiných firem, jež nejsou členy asociace nebo bankami, si úvěry rozhodně nebrat," varoval.
Podmínky poskytování půjček se u zkoumaných firem proti loňsku zlepšily. Některé společnosti prý už určité změny provedly. V indexu se tak promítlo například to, že Profi credit omezil své sankce, což vedlo ke zvýšení vlivu tohoto parametru u ostatních společností. Cetelem omezila počet zpoplatněných upomínek, které je možné klientovi poslat. Ke stejnému kroku ale nepřistoupil Home Credit, dodal Hůle.
"Pokud klient řádně nesplácí svůj úvěr, posíláme jednu upomínku za měsíc. První stojí 120 korun a další 360 Kč. Tyto poplatky jsou mezi finančními institucemi včetně bank jedny z nejnižších. Pokud bychom v textu úvěrových podmínek omezili počet upomínek, na naší praxi by se nic nezměnilo, stále bychom dlužníkovi posílali jednu měsíčně," reagovala Řimnáčová.
Hlavním problémem zůstává výskyt rozhodčích doložek. Je-li ve smlouvě tento institut použit, neřeší se případné spory u soudu, ale u předem jmenovaného rozhodce, kterým může být kdokoli. Navíc proti tomuto rozhodnutí neexistuje žádné odvolání. "Banky již tento institut, a to i díky naší analýze, přestaly používat. Stejného úspěchu chceme dosáhnout u nebankovního sektoru," doplnil Martin Kovalčík z Člověka v tísni. Rozhodčí doložky zatím používají všechny zkoumané společnosti kromě Cofidisu a Provident Financial.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.