Tuzemská ekonomika zřejmě zůstane podle odhadů i v letošním roce v recesi. Inflace sice klesne, ale i tak si lidé reálně vydělají méně, protože mzdy porostou jen minimálně. Navíc se podle analytiků zvýší nezaměstnanost.
Od Nového roku také stouply některé daně, včetně daně z přidané hodnoty (DPH). Nejočekávanější událostí letoška pak zřejmě bude vyhlášení vítěze tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín a úspěch či neúspěch právě spuštěného druhého pilíře důchodového systému.
Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého. Vstup do něj má být podle dřívějších odhadů premiéra Petra Nečase (ODS) výhodný pro polovinu obyvatel. Podíl zájemců o vstup do druhého pilíře ale podle různých průzkumů v poslední době klesl pod deset procent.
V oblasti daní nejen stoupla DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, což zvýší domácnostem v průměru výdaje zhruba o tisícikorunu ročně, ale zákony zavedly také například institut nespolehlivého plátce daně a ručení za nezaplacenou DPH. Živnostníky postihne omezení výdajových paušálů, lidem s vyššími příjmy se budou dodatečně danit příjmy nad 48násobkem průměrné mzdy a pracující důchodci nemají nárok na daňovou slevu. Kuřáci za krabičku cigaret zaplatí v průměru o dvě koruny víc, od ledna 2014 by se cena měla zvýšit o další dvě koruny.
Pokles hrubého domácího produktu (HDP) by měl být přitom podle odhadů analytiků mírnější než loni. Zatímco pro rok 2012 čekají pokles kolem jednoho procenta, letos by ekonomika měla klesnout kvůli vývoji v Evropě a malé spotřebě domácností o maximálně půl procenta. Někteří analytici ovšem nevylučují i mírný růst hospodářství.
Pro obchodníky by mohl být rok 2013 spíš příznivý. V prvním čtvrtletí zřejmě budou výdaje domácností negativně ovlivněny zvýšením DPH. Celkově by ale mohly maloobchodní tržby podle odhadů v letošním roce vzrůst reálně o 0,8 procenta.
Letošní rok ovšem nebude tak příznivý pro cestovní ruch, když ten loňský byl rekordní. Letos totiž zřejmě klesne počet příjezdů evropských turistů, zejména ze Španělska, Řecka, Rakouska a Francie. Přijede ale více Rusů a Číňanů. Podle odhadu analytické společnosti Mag Consulting také méně Čechů vyjede do zahraničí.
Tendr století
V energetice bude nejvýznamnější událostí vyhlášení vítěze tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Tomu bude letos předcházet rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o tom, zda se do tendru vrátí vyloučená francouzská společnost Areva. Kromě ní se o dostavbu ucházejí ještě americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200.
Vedle rozhodnutí o Temelínu se očekává také prodej provozovatele českých plynovodů Net4Gas. Zájem o odkoupení této firmy od společnosti RWE má především Energetický a průmyslový holding.
V telekomunikacích bude nejdůležitější událostí letošního roku aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Vedle zahájení výstavby nových sítí s vysokorychlostním internetem by měla aukce umožnit vstup čtvrtého mobilního operátora, společnosti PPF Mobile. Aukce přinese do státního rozpočtu několik miliard korun.
Plně se letos konkurenci otevře poštovní trh. Skončila totiž výhrada České pošty na doručování psaní do 50 gramů. Konkurence by mohla snížit ceny poštovních služeb pro firmy zhruba o pětinu.
Oprava dopravní tepny startuje
V dopravě je nejočekávanější událostí letoška plánované zahájení oprav brněnské dálnice D1, které by měly začít v dubnu. To podle dopravního experta a profesora pražského ČVUT Petra Moose způsobí komplikace automobilovým dopravcům a motoristům. Pro železnici ale dlouhodobé dopravní komplikace na hlavní tranzitní tepně v ČR budou znamenat velkou příležitost, protože téměř jistě stoupne poptávka po osobní železniční dopravě mezi Prahou a Brnem.
Dalším bodem, který může pro dopravu v ČR znamenat velkou změnu, je podle Moose připravovaná privatizace ČSA. Vybrat strategického investora mezi aerolinkami Qatar Airways a Korean Air, které o ČSA předběžně projevily zájem, chce ministerstvo financí na přelomu března a dubna.
Pro české zemědělství bude nejdůležitější událostí letoška podle nevládních agrárních organizací dokončení a prosazení dlouhodobé koncepce českého zemědělství a potravinářství do roku 2020. Neméně důležitá bude závěrečná fáze jednání v Bruselu o konečné podobě Společné zemědělské politiky po roce 2014. Zejména menší sedláci vidí jako zásadní také zmírňování byrokracie, která jim dlouhodobě znepříjemňuje hospodaření.
Od ledna Pozemkový fond a síť pozemkových úřadů nahradí nový Státní pozemkový úřad. Vláda si od změny slibuje hlavně úspory administrativních nákladů.
Na český televizní trh vstoupí v první polovině letošního roku dvě nové stanice. FTV Prima plánuje spustit dokumentární kanál Prima Zoom, Česká televize pak dětský program s pracovním názvem ČT3. Veřejnoprávní stanice své programové schéma letos zároveň přizpůsobí 60. výročí svého vysílání.
Největší tuzemská automobilka Škoda Auto by letos měla uvést na trh rekordních sedm nových vozů. Budou to čtyři varianty třetí generace Octavie, nová karosářská verze Škody Rapid a modernizované vozy Yeti a Superb.