Lidé si příští rok připlatí za vodu, benzin i nové bydlení. Naopak jim zlevní plyn, a to o stokoruny či tisícikoruny ročně. Změny se čekají i u úrokových sazeb bankovních půjček.
V průměru dvouprocentní růst se čeká u cen tepla z uhelných elektráren a tepláren. To by znamenalo navýšení rodinného "účtu" zhruba o 240 korun za rok. Samozřejmě se to bude lišit region od regionu. Například v Českých Budějovicích se počítá se zdražením o jedno procento (143 korun ročně na rodinu). Na Pardubicku, Karlovarsku a Chrudimsku si lidé žijící v bytech 3+1 připlatí okolo 260 korun. U tepláren na zemní plyn se očekává spíše stagnace ceny.
Zdražení čeká také vodné a stočné. Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) by to mělo jít zhruba o procento. Výjimečně může cena stagnovat. Mimo jiné se navýšení dotkne například Brna, Prahy, severních Čech či velké části Moravy. Při průměrné spotřebě 160 metrů krychlových na domácnost by si každá rodina mohla ročně připlatit okolo 130 korun. Částky se samozřejmě budou v jednotlivých krajích lišit.
Lacinější elektřina?
Naopak snížení cen by se mělo dotknout především plynu, a to o tři až pět procent. Alespoň podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ), podle nějž by rodiny bydlící v bytech a topící plynem měly uspořit zhruba 1600 korun ročně. U obyvatel rodinných domů to může být přes 2700 korun. Důvodem je podle ERÚ cena plynu, kterou platí čeští dodavatelé výrobcům.
Nejistý je osud elektřiny, ta by podle zatím známých dat měla zlevnit, a to i o několik procent. Podle rozhodnutí ERÚ z konce listopadu se v regulované části ceny nepočítalo s podporou energie z obnovitelných zdrojů. Úřad si však musel vyžádat potvrzení z Evropské komise a teprve poté rozhodne definitivně. Verdikt by měl padnout zřejmě v půlce ledna, v nejhorším případě však bude cena stagnovat na současné úrovni.
Samostatnou kapitolou je koupě nového bydlení. "Cenový nárůst bude ve všech regionech. Výjimku budou tvořit lokality, které jsou postiženy úpadkem místně silného zaměstnavatele, typicky to může být dopad insolvence OKD na Ostravsku. Nebo ty, kde je úbytek kupujících, na kterých lokalita byla závislá. Zde jsou příkladem Karlovy Vary a jejich napojení na ruskou klientelu," říká Daniel Kotula z realitní kanceláře RE/MAX. V Praze, Brně a v krajských městech s vysokou zaměstnanosti se očekává nárůst cen zhruba o sedm procent, v okrajových lokalitách zhruba o pět procent. K tomu je nutné připočíst i čtyři procenta daně z převodu nemovitostí, kterou do konce listopadu platili prodávající a nově je tato povinnost převedena na kupce.
Zvýšení cen obzvláště u nových nemovitostí očekávají i developeři. Důvodem je podle nich převis poptávky nad nabídkou. V minulých letech se totiž začalo stavět málo nových domů. "Od července do září developeři do nabídky zařadili zhruba jen tisícovku nových bytů, zatímco klientům jich prodali 1447," popisuje situaci v Praze Evžen Korec ze společnosti Ekospol.
Nákladnější hypotéky
Zdražit by podle odborníků měly i hypoteční úvěry. Důvodů je několik. "Do oblasti hypoték přicházejí v tuto chvíli tři novinky, a to omezení stoprocentních hypoték, změna plátce daně z převodu nemovitosti a nový zákon o spotřebitelských úvěrech, který se může projevit i ve výši úrokových sazeb, kdy banky musejí například počítat s předčasným splacením úvěru už při získávání finančních zdrojů pro úvěry," sdělil ČTK manažer hypoték České spořitelny Karel Chábek. "Na základě těchto vlivů čekáme postupný růst úrokových sazeb, na změny budeme reagovat až po účinnosti novely zákona," dodal.
Svou roli může hrát i očekávaná míra inflace, která by mohla dosáhnout 2,5 procenta. Mnohé banky již ale ke zdražení hypotečních úvěrů přistoupily koncem listopadu. Půjde tedy o pokračování v nastoleném trendu.
Více za mléko a vepřové
Nárůst cen se podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR sdružujícího velké prodejce dá v příštím roce očekávat i u potravin, a to zhruba od konce prvního čtvrtletí. "Bude to řádově o procenta, kromě cen ovoce a zeleniny, které tradičně velmi kolísají," říká manažerka svazu Irena Vlčková. Důvodů je několik. "V posledních několika měsících lze například sledovat mírný vzestup cen některých klíčových zemědělských surovin, jako je třeba mléko nebo vepřové maso," říká Vlčková. Kromě toho rostou také náklady na zpracování potravin a v zásadě i na jejich prodej, například kvůli rostoucím mzdám. Vliv by měla mít i cena benzinu a nafty.
A ta podle analytiků také nejspíše poroste. Ropné státy se totiž dohodly na útlumu těžby. "Vzhledem ke skutečnosti, že cena ropy Brent od poloviny listopadu vzrostla asi o čtvrtinu na čtyřiapadesát dolarů za barel, tak v nejbližších týdnech počítáme se zdražením zhruba o korunu na litr pohonných hmot," konstatoval například analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Teoreticky se ale dá počítat s ještě větším nárůstem.
Lze samozřejmě očekávat i další změny v platbách. Například lidem, kteří si sami platí zdravotní pojištění, tedy většinou studenti nebo ženy v domácnosti, v důsledku zvýšení minimální mzdy vzroste pojistné z 1337 na 1485 korun měsíčně. Podnikatelům pak minimální pojistné poskočí z 1823 na 1906 korun.