Podíl pohledávek za domácnostmi vzrostl loni na 88 procent objemu všech pohledávek předaných inkasním agenturám. Potvrdil se tak pokračující růst pohledávek za domácnostmi na úkor pohledávek za podniky, jejichž podíl meziročně propadl z 25 procent na 12 procent. Vyplývá to z průzkumu provedeného Asociací inkasních agentur ve spolupráci se společností Ernst & Young.
"V letošním průzkumu jsme zaznamenali pokračující trend růstu pohledávek za domácnostmi. Medializace problémů obyvatel se splácením svých závazků a vyzdvihovaní jednotlivých případů dlužníků, kteří se u nás do platebních problémů dostali nezaviněně, podporuje čím dál více lidí v představě, že své dluhy nemusejí řádně splácet," uvedl prezident asociace Vladimír Gazárek.
Inkasní agentury zpracovaly loni pohledávky v objemu 30 miliard korun proti 25 miliardám v roce 2010. Průměrná pohledávka řešená inkasní agenturou činila 15 169 korun. České firmy v nejistých ekonomických podmínkách dávají pohledávky inkasním agenturám velmi brzy po době splatnosti. V období před krizí přitom menší dluhy často ani nevymáhaly.
Dalším závěrem průzkumu je klesající zájem firem o odkup pohledávek. Společnosti volí jako formu spolupráce s inkasními agenturami stále častěji správu pohledávek agenturou před prodejem pohledávek agentuře. Podíl odkupu pohledávek se meziročně snížil z 20 procent na pět procent.
Novou ranou pro odkupy pohledávek je podle asociace v posledních měsících právní nejistota věřitelů v přenášení nákladů na právní zastoupení věřitelů při soudech s dlužníky. Nedávno Ústavní soud podle agentur "v podstatě posvětil" rozmáhající se praxi, že každý soud může dle své úvahy a bez jednotných pravidel krátit právo věřitele na náhradu nákladů na jeho právníky. U řady pohledávek tak není jasné, zda věřitel neprodělá na souvisejících nákladech soudního sporu tolik, že se mu domáhání se jeho práv vůbec nevyplatí, dodal Gazárek.
V pořadí pátého průzkumu se zúčastnili téměř všichni významní hráči na trhu, průzkum tak podle odhadu pokrývá dvě třetiny trhu inkasních služeb v ČR. Asociace inkasních agentur byla založena v roce 2002 a od roku 2006 je členem FENCA (Evropské federace národních asociací inkasních agentur). Členy asociace jsou nejvýznamnější společnosti působící ve správě a inkasu pohledávek, které přijaly etický kodex, v němž se mimo jiné zavazují k přísnému dodržování zákonů České republiky.