PRŮVODCE KRIZÍ: Jak krach bank pocítí Češi?
17.09.2008 07:30 Analýza
Ačkoliv se obrázky amerických bankéřů, kteří vyklízejí své kanceláře na Wall Street, odehrávají daleko, lidé v Česku světovou finanční krizi už pociťují na vlastní kůži. Hodnota tuzemských akcií prudce poklesla. Pravidla pro poskytování hypoték se zpřísnila. A navíc se české firmy hůře dostávají k úvěrům, což nakonec pocítí i jejich zaměstnanci.
V Česku tento týden americké události nejvíce "zabolely" investory z české burzy. Zatím poslední série katastrofických zpráv z USA - ty o zániku bank Merril Lynch a Lehman Brothers - se na pražském trhu podepsala prudkým poklesem akcií. Ceny se v úterý dostaly jednu chvíli až pod úroveň z jara 2005. Nakonec index pražských akcií ztratil 5,6 procenta. Dvakrát se dokonce muselo z důvodu hlubokého propadu pozastavit obchodování s developerským titulem ECM a poté s těžařskou NWR.
Burzovní fotogalerii si prohlédněte ZDE
Světová finanční krize však dopadla i na ty, kdo se o jednotlivé akcie nezajímají - například na klienty investičních fondů. Mnozí z nich se před pár lety nechali zlákat barevným grafem znázorňujícím ještě stabilně rostoucí výkonnost fondu, kterým jim před nosem zamával jejich osobní bankéř. Proč nechávat ležet své peníze na běžném účtě za směšný úrok ve výši desetin procenta, když se mohou lépe zhodnocovat pod dohledem odborníků, pomysleli si mnozí a kývli. O riziku takové investice se bankovní úředník sotva zmínil a přešel je mávnutím ruky.
ČTĚTE TAKÉ: PRŮVODCE KRIZÍ: Proč krachují americké banky?
Dnes se karta obrací - úrok na běžných účtech už nezřídka překračuje tři procenta a stává se atraktivnějším než nejistý výkon fondů. Nicméně Američané jsou na tom mnohem hůř - na penzi si spoří sami do penzijních fondů a mnohým z nich se nyní značně zhoršil výhled na důchod.
ČTĚTE TAKÉ: Burza ztrácí čtyři procenta, obchodování s ECM pozastaveno
Češi doplácejí na lehkomyslné půjčování amerických bank také tím, že se tuzemské banky staly opatrnější při poskytování hypoték. Půjčit si například na nemovitost plných sto procent částky už není tak snadné, zájemce musí mít vyšší příjmy než dřív. Objevují se zprávy o zlevňování nemovitostí, ale to není nijak dramatické a jde především o panelové byty v málo atraktivních lokalitách. O poklesu v řádech desítek procent, jako se to stalo v USA, zatím nic nesvědčí. Nicméně developerům nastaly těžké časy - obecná nedůvěra k realitám jim ztěžuje přístup k financování.
České banky mimo nebezpečí
Bank působících v tuzemsku by se krize, nabírající za oceánem na obrátkách, neměla významně dotknout - aktiv spojených s problematickými americkými hypotékami totiž mají podle analytiků ve svých portfoliích minimum. Zániku bank se drobní klienti nemusejí bát. Alespoň prozatím. Po posledních událostech v USA už se nikdo neodváží předpovídat, že má americký finanční systém to nejhorší za sebou a co to udělá se zbytkem světa.
ČTĚTE TAKÉ: Pražská burza se řítí do propasti
Více než jednotlivce se světová úvěrová krize dotýká firem. Obecně došlo ke zpřísnění pravidel pro poskytování úvěrů. To se nakonec může dotknout zaměstnanců - pokud firma nebude moci investovat, bude propouštět. Podobný vliv má očekávané zpomalení ekonomického růstu zemí, kam Česko vyváží. Menší zájem o české zboží připraví podniky o tržby a zaměstnance nakonec o práci. Ve hře je také silná česká koruna, ale to už je kapitola sama pro sebe. Globální finanční krizi tak nepřímo zřejmě pocítí každý obyvatel Česka.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.