Průzkum: zakázku není možné <span>získat bez korupce</span>

Ekonomika
17. 2. 2010 11:42
Korupční provize jsou ještě vyšší ve veřejném sektoru.
Korupční provize jsou ještě vyšší ve veřejném sektoru.

Korupční provize jsou ještě vyšší ve veřejném sektoru.Celkem šedesát procent malých a středních podniků se podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků domnívá, že veřejnou zakázku není možné získat bez provize nebo úplatku. Korupce se v poslední době stala zásadním tématem i pro zahraniční investory, které často neprůhledné české prostředí odradilo.

"Z toho mrazí, to je velmi vysoké číslo," řekl novinářům Radim Bureš z protikorupční organizace Transparency International.

ČTĚTE TAKÉ: ODS vyloučila ze strany politiky podezřelé z korupce

Jiná situace je u zakázek ze soukromého sektoru, kde v průzkumu tři čtvrtiny respondentů vyjádřily přesvědčení, že je možné je získat bez provize nebo úplatku. Tento výsledek vypovídá o tom, že v soukromém sektoru není taková korupce při zadávání zakázek a že konkurence neumožňuje manažerům soukromých firem tak vysoký stupeň korupčního jednání jako ve veřejné sféře, uvedl místopředseda asociace Karel Havlíček.

Průměrná výše provize činí podle průzkumu téměř devět procent v soukromém sektoru a skoro 16 procent v sektoru veřejném. "To je také překvapivě vysoké číslo," podotkl Havlíček.

Více než čtvrtina firem přiznala, že by byla ochotna sáhnout k úplatku. To podle Havlíčka ukazuje, že v některých případech nemá podnik, zvlášť menší, chce-li přežít, na vybranou. Celkem devět procent společností sdělilo, že v souvislosti se získáním zakázky někdy úplatek nabídly.

ČTĚTE TAKÉ: Korupčníci z radnice v Brně jsou ve vazbě

Na 44 procent podnikatelů by bylo ochotno veřejně vystoupit v případě, že se dozvědí o korupčním jednání. To je podle Bureše velký podíl, protože tento krok by měl pro ně velmi nepříjemné následky. "Hrozí totiž, že si v dané oblasti už neškrtnou," vysvětlil. "Naštvanost mezi podniky je vysoká," poznamenala generální ředitelka asociace Eva Svobodová.

Nejúčinnějším nástrojem proti korupci by bylo podle dotázaných zejména zveřejňování ceny nabídek a obchodních podmínek. Černé listiny korupčníků by prý působily odstrašujícím způsobem proti budoucímu možnému selhání nebo korupčnímu jednání při rozhodování o veřejných zakázkách. Asi pětina respondentů míní, že nejúčinnějším opatřením proti korupci je zavedení tvrdších sankcí.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ