Realitní "šmejdi" okrádají Čechy. Jak nenaletět při koupi bytu

Ekonomika
2. 4. 2016 19:30
Koupě domu (ilustrační foto).
Koupě domu (ilustrační foto).

O byt či dům i miliony korun můžete přijít i tehdy, když podpisy na kupní smlouvě či plné moci ověří úředníci i notáři. Náhrady škody se na nich nedomůžete.

Pan Václav Š. před třemi lety pořizoval byt pro svou maminku. Inzerát zněl skvěle: cihlový dům, dva pokoje, cca 50 metrů čtverečních, atraktivní lokalita pražských Vršovic za 1,6 milionu korun. Majitelkou bytu byla paní, která žila v cizině a údajně pověřila k prodeji svého nájemníka. Ten se prokázal plnou mocí ověřenou Českou poštou i notářem.
"Transakce proběhla hladce, nemovitost se zapsala do katastru a maminka se nastěhovala," vzpomíná pan Václav.

Jenže po dvou týdnech se ozvala původní majitelka bytu s tím, že nájemník vše zinscenoval za jejími zády. Plnou moc k prodeji totiž nikdy nepodepsala. Obrátila se proto na soud, u kterého se domohla vrácení svého majetku.

Všichni jsou z obliga

Jak je ale možné, že plnou moc "orazítkovala" Česká pošta a poté i notář?
Trik podvodníka spočíval v tom, že na poštu zanesl k ověření nájemní smlouvu. Ta byla složená z několika stránek, přičemž podpis majitelky bytu byl na posledním, tedy samostatném listu. A tam pošta dala razítko - nemá totiž povinnost opatřit dokument přelepkou, aby nešla některá ze stránek vytrhnout. Vykutálený nájemník pak připojil stránku s ověřeným podpisem k falešné plné moci, kterou následně schválil notář.

"Notář se musel spokojit s razítkem od České pošty, protože ze zákona nemůže žádat informaci, co má pošta zapsané v ověřovací knize a zjistit podrobnosti o daném dokumentu," vysvětluje advokát Ondřej Hlušička.

Z ověřovací knihy se nakonec až během soudního procesu zjistilo, že podpis majitelky bytu se týká nájemní smlouvy a ne plné moci. "Tento bod rozhodl celý soudní proces. Nikdy totiž fakticky nedošlo k ověření plné moci," říká pan Václav.

Byt se tak rozhodnutím soudu vrátil původní majitelce, podvodník i s penězi zmizel v cizině a pan Václav nemá ani peníze, ani byt. Šance, že by peníze získal zpět, je mizivá. I kdyby se zloděje podařilo policii v zahraničí vypátrat a šel by do vězení, zpronevěřenou částku už mít dávno nemusí.Čtěte TÝDEN.

* Jaké další případy podvodů se na českém realitním trhu objevují?

* Proč u nás počet podvodů roste?

* Jak se před "šmejdy" chránit?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 4. DUBNA.

 

Autor: Kamila JuškováFoto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ