České zbrojovky
Rekordní export zbraní. Vývoz přesáhl 18 miliard korun
26.07.2017 05:45 Původní zpráva
Českým zbrojovkám se vede nejlépe v historii. Vývoz armádní techniky loni podle aktuálních údajů ministerstva průmyslu přesáhl 18 miliard korun, což je nejvíce v historii. A letos by mohl export překonat dokonce hranici 20 miliard.
Vývoz vojenského materiálu stagnoval do roku 2011, následně rostl v průměru o 35 procent ročně. Loni byl nárůst oproti roku 2015 o 25 procent. Od roku 2001, kdy se vyvezlo nejméně, vzrostl export téměř devítinásobně.
Podle zprávy ministerstva průmyslu, kterou v pondělí projednala vláda, vyvezly české firmy zbraně a další techniku za 18,2 miliardy korun. Pokud se k tomu připočte takzvaný brokering (dovoz a následný vývoz), je to zhruba 18,6 miliardy.
"Kromě vývozu vojenského materiálu v režimu příslušného zákona vláda na návrh ministerstva obrany schválila darování ručních zbraní a nábojů vládě Spojených států amerických v celkové hodnotě 21 439 991 Kč na podporu iráckých ozbrojených a bezpečnostních sil v boji proti tzv. Islámskému státu a darování ručních zbraní a nábojů vládě Jordánského hášimovského království v celkové hodnotě 14 185 338,90 Kč," uvádí se ve zprávě ministerstva průmyslu, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
Rekordní Irák
Regiony, kam české zbrojovky nejčastěji vyvážejí, se v posledních letech prakticky nemění. Nejvíce - bezmála 30 procent - míří do Evropské unie, kde je nejvýznamnějším obchodním partnerem Slovensko se šestiprocentním podílem. Následuje oblast Středního východu, kam směřuje téměř čtvrtina české produkce.
Export do této oblasti významně ovlivnil export bitevníků L159 do Iráku, který se díky tomuto obchodu stal nejvýznamnějším exportním teritoriem roku 2016 s desetiprocentním podílem na celkovém exportu. Druhým v pořadí významným obchodním partnerem jsou Spojené arabské emiráty s osmi procenty.
Vojenský materiál se celkem exportoval do 112 zemí. Pouze ve 23 zemích je ovšem vývoz vyšší než jedno procento. Dohromady těchto 23 zemí tvoří 84 procent celkového exportu.
Letos přes 20 miliard
Nejvíce se vyvážela letecká a pozemní technika, obě tyto komodity tvořily zhruba 30 procent. Další v pořadí jsou zhruba na stejné úrovni munice a energetické materiály, elektronika, výrobní zařízení a polotovary. K významnějšímu nárůstu (ze 7 na 11 procent) došlo u exportu elektronického vybavení. Export ručních palných zbraní se podílel čtyřmi procenty, což je mírný pokles.
"Je dobré, že se daří dlouhodobě navyšovat export vojenského materiálu. Co je ještě lepší, že se mění jeho struktura ve prospěch vývozu sofistikované techniky s vysokým podílem přidané hodnoty," uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. "Očekáváme, že export letošního roku překročí hranici 20 mld. Kč, i když se výrobcům nedaří navyšovat objem výroby kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků."
Kritika evropského seznamu
Zpráva pro vládu hodnotí i export zboží dvojího použití, tedy výrobků civilní povahy, které by mohly být využity i pro vojenské účely. Společný evropský seznam vycházející z dílny Evropské komise tvoří téměř 300 stránek regulovaných položek. Přes dlouhodobou kritiku zbrojovek a dalších expertů se tento seznam nezmenšuje, což vede k horší pozici evropských výrobců vůči americké a asijské konkurenci.
"Je absurdní regulovat například obchod s modelářskými motory ZDZ, když si je kdokoliv může koupit v obchodě či na internetových bazarech," kritizuje tento stav rovněž Jiří Hynek ze zbrojařské asociace.
Organizace AeroSpace and Defence Industries Association of Europe, která sdružuje nejvýznamnější evropské výrobce letecké, kosmické a obranné techniky, v minulosti přišla s iniciativou "Postavme větší plot kolem menšího dvorku". Šlo o snahu zredukovat kritizovaný evropský seznam na klíčové položky, u nichž by pak byla přísnější regulace. K obdobnému kroku přistoupili před několika lety v USA. Evropská komise se k takové redukci ale zatím nechystá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.