Poslanci schválili státní rozpočet na rok 2010. Přes nesouhlas vlády přidali miliardy na sociální služby, platy úředníků a na platby zemědělcům, jak navrhovala levice. Premiér Jan Fischer si ještě před definitivním hlasováním posteskl, že poslanci ČSSD a KSČM schválenými pozměňovacími návrhy rozbořili úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty.
Pro základní ekonomický zákon země hlasovalo 81 poslanců - k sociálním demokratům se přidalo pět lidovců, čtyři zelení i čtyři nezařazení. Proti bylo 31 poslanců, ODS nehlasovala.
Premiér Fischer po celodenní bitvě o rozpočet řekl, že má smíšené pocity. Nicméně už před konečným hlasováním uvedl, že poslanci ČSSD a KSČM schválenými pozměňovacími návrhy k vládou předložené podobě rozpočtu na příští rok rozbořili úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty.
Kam zamíří 12 miliard navíc v rozpočtu? |
Schválenými pozměňovacími návrhy, jimiž se státní rozpočet prohloubí o 12 miliard, sněmovna podpořila zvýšení objemu peněz na platy státních zaměstnanců, souhlasila s navýšením objemu peněz na platy učitelů v krajích o 3,1 miliardy korun, na přímé platby zemědělcům přidala 1,5 miliardy korun. Polepší si i kraje, které na sociální služby získají o 3,8 miliardy korun navíc. |
"Výsledkem pozměňovacích návrhů k rozpočtu z dílny levice je dodatečných více než dvanáct miliard korun," upozornil premiér. Rozpočet počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun, deficit je tedy 163 miliard.
Poměr deficitu veřejných rozpočtů k hrubému domácímu produktu se tak dostane na úroveň 5,7 procenta. Poslanci sociální demokracie totiž peníze na své návrhy chtějí brát například z peněz na obsluhu státního dluhu nebo třeba starobních důchodů, které stát musí stejně hradit. Na to opakovaně upozorňoval Janota.
Janota: Měl jsem přehnanou ambici
"Jsem zklámán, mám trošku pocit marnosti," svěřil se ministr Janota. Svoji hrozbu, že podá demisi, ale nenaplnil. Odstoupení z funkce zvažoval v případě, že projdou levicové změny v rozpočtu. Podle něho už nelze za současné politické situace dělat zásadnější změny ve veřejných financích. "Měl jsem přehnanou ambici," uvedl Janota a dodal, že důsledky schváleného rozpočtu už nebude muset řešit.
ČTĚTE TAKÉ: Janota hrozí demisí. Levice prosadila změny v rozpočtu
"Ve vládě zhodnotíme výslednou podobu státního rozpočtu, potom se teprve rozhodneme, jak budeme pokračovat," uzavřel premiér Fischer.
ODS: Zvítězil populismus
Místopředseda ODS Petr Nečas prohlásil výsledek středečního hlasování za vítězství populismu a předvolební kampaně ČSSD. Dlouhodobým důsledkem tohoto rozhodnutí podle něj bude ohrožení českých veřejných financí. "Celá země za tento populismus zaplatí," prohlásil. Dodal, že vláda podle ODS neuhájila svůj úsporný balíček.
TISKOVOU ZPRÁVU ODS KE SCHVÁLENÍ ROZPOČTU ČTĚTE ZDE
ČSSD po hlasování prohlásila, že považuje za úspěch, že má Česko rozpočet na příští rok. Podle strany přijaté pozměňovací návrhy nijak nezvýší státní dluh. Jenže jen několik minut po poslaneckém hlasování, ministerstvo dopravy zveřejnilo, že s takováto podoba českých státních financí zpozdí či zastaví 30 velkých dopravních staveb. A ohroženo je i čerpání peněz z fondů Evropské unie.
Foto: ČTK