Po mnohaměsíčních jednáních se státu podařilo vyřešit otázku, co udělat s tisíci přespočetných palubních jednotek, tzv. OBU (On-Board-Unit), které jsou v mýtném systému registrovány proti původně zasmluvněnému počtu 530 tisíc kusů. Palubní jednotka neboli OBU je zařízení zajišťující komunikaci mezi nákladním vozem a mýtnou bránou.
"V mýtném máme už přes 660 tisíc OBU a jejich počet zatím neklesá," potvrzuje Karel Feix, generální ředitel firmy Kapsch, která pro stát mýtné smluvně provozuje. Podle ředitele mýtného úseku na ŘSD Václava Nestrašila nakonec obě strany přistoupily ke snižování počtu OBU v mýtném systému. Soudní znalec stanovil cenu 237 korun za palubní jednotku a rok provozování nadpočetných jednotek. Toto řešení bude platné do doby, než zafungují nová opatření.
Dohodnutá částka za provoz přespočetné OBU je výrazně nižší, než ta původně vysoutěžená v mýtném tendru z roku 2006. To umožnil fakt, že jde o palubní jednotky sporadicky používané nebo vůbec nepoužívané. Kapsch a mýtný systém s nimi přesto musí provozně pracovat a každá OBU musí být stále funkční a připravena k plnění mýtné povinnosti. S tím, jak roste počet OBU v mýtném systému totiž zároveň roste i diference mezi často a minimálně jezdícími dopravci. "Jde například o jednotky, které si zahraniční dopravci před lety vyzvedli a po zpoplatněných komunikacích v ČR jedou jen výjimečně, nebo se k nám už nevrátí," vysvětluje Karel Feix.
Za nekončícím nárůstem počtu palubních jednotek v mýtném systému je to, že na řidiče kamionů proti očekávání příliš neúčinkuje kauce 1550 korun za každou vydanou OBU, která je měla motivovat k jejich vracení, pokud ji delší dobu nevyužívají. Otázkou bylo, jak změnit parametry tak, aby začal počet palubních jednotek v mýtném systému klesat a také, jak ekonomicky dočasně pokrýt provozování přespočetných OBU do doby, než se reálně projeví přijatá opatření, což řeší právě zmíněná dohoda. K poklesu OBU by postupně mohla vést již od září účinná legislativní změna, která zkracuje doby k propadnutí kauce za OBU ze současných tří na jediný rok. Druhým nástrojem bude ve sněmovně ležící novela, která omezí rovněž platnost kreditu, jež si dopravci nabíjí na palubní jednotku, z časově neomezné doby na jeden rok. Pak bude následovat vyřazování takových OBU z provozu, což za stávající legislativní situace nebylo možné.
Český stát do současnosti na mýtném od kamionů vybral takřka 46 miliard korun s účinností přes 99,5 procenta. Za provozování mýta dosud stát zaplatil provozovatelskému konsorciu pod vedením Kapsch 9,9 miliard korun bez DPH, celkový provozní náklad tedy činí necelých 22 %. Vedle toho stát investoval na začátku do vybudování mýtného systému, který zůstává průběžně modernizovaný v majetku státu, celkem 3,4 miliard korun bez DPH.