Známé značky
Sázka na retro vydělává
09.05.2016 05:05 Původní zpráva
Favorit, Praga, Remoska, Botas, Kofola. Značky známé desítky let ožily a na trh vysílají další novinky. Zboží s puncem patiny se daří i za nové ceny.
Chceš-li vědět, co je dřina, kup si kolo Ukrajina, chceš-li letět jako šíp, kup si kolo Favorit. Říkanka z dob někdejšího Československa ukazuje, jakým pojmem byla kola značky Favorit. Kdo měl favorita, mohl se mezi záplavou vrzajících skládaček a těžkopádných strojů dovážených ze SSSR cítit opravdu jako král. Na kolech slavné značky ale jezdili i reprezentanti - a vyhrávali. Třeba Jiří Daler na něm pro Československo vyhrál první zlatou olympijskou cyklistickou medaili na hrách v Tokiu v roce 1964.
Cyklistickým továrnám, které v Rokycanech fungovaly od padesátých let, se ale stalo totéž, na co doplatila spousta jiných fabrik úspěšných v dobách socialismu. Nezvládly situaci po roce 1989, kdy na trh vtrhla zahraniční konkurence, která nabízela levnější a leckdy i kvalitnější zboží, navíc s porevolučně hypnotickým dovětkem "z dovozu".
Značka upadala, než se k ní dostal slovenský podnikatel Richard Galovič. Jak vzpomíná v rozhovorech, chtěl si pro jízdu po Praze zrekonstruovat svého starého favorita, ale otec už zaprášené kolo vyhodil. Proto na internetu pátral po jiných favoritech a při tom zjistil, že značka je v konkursu. Počkal si, až půjde do dražby, a v roce 2011 ji koupil za několik milionů.
Založil firmu Favorit Czechoslovakia a vrhl se do výroby kol - i když v trochu jiném segmentu, než dělal původní Favorit. Vyrábí totiž jen exkluzivní modely - všechny jsou na míru, cena začíná na 65 tisících korunách. Nejdražší stojí dokonce 240 tisíc. "Nejde to vyrobit levněji, pokud nejdete asijskou cestou," tvrdí Galovič. "Známá značka samozřejmě pomáhá, ale zároveň vždy musíte přijít s kvalitním výrobkem, abyste splnili očekávání zákazníků," dodává zachránce Favoritu.
Ještě hlouběji by do kapsy musel sáhnout každý, kdo by si chtěl pořídit další legendu. Nový automobil slavné značky Praga totiž stojí 5,3 milionu korun. Je jím jednomístný "supersport" R1R. I přes značnou cenu je o limitovanou edici vozu s vzezřením formule, který se vyrábí od loňského roku, zájem. "Hlásí se o něj desítky lidí," říká mluvčí Pragy Tadeáš Marek.
Kdysi slavnou značku oprášil v roce 2007 podnikatel Petr Ptáček, který ji chtěl dostat zpátky na silnice. Místo náklaďáků vsadil na sport a rozjel produkci motokár. Povedlo se mu to. Za loňský rok firma prodala 2500 motokár a zařadila se mezi tři největší producenty na světě.
Firma připravuje také sériovou výrobu letadla Praga Alfa. To nabízí možnost krátkého vzletu i přistání a hodí se také do extrémních podmínek. "Evidujeme více než sto zájemců z řad poskytovatelů leteckých prací po celém světě. Největší je momentálně z Kanady o verzi s plováky. V Evropě o tu určenou pro výsadky sportovních parašutistů a přepravu nákladu," říká Marek.
* Která další obuvní značka se pokouší o comeback podobně jako Botas?
* Kdo pomohl remoskám k úspěchu za hranicemi?
* Na co mají Češi největší chuť z jídla v retro stylu?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 9. května.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.