Sněmovna schválila vládě takzvanou malou důchodovou reformu, která kvůli rozhodnutí Ústavního soudu mění výpočet penzí ve prospěch lidí s vyššími příjmy. Předloha také postupně zvyšuje věkovou hranici odchodu do důchodu bez cílového omezení.
Novelu zákona o důchodovém pojištění nyní dostane k projednání Senát. V něm má většinu opozice, která se ve sněmovně neúspěšně pokusila novelu zamítnout.
Vyšší penze ve srovnání se současným stavem bude mít díky novým pravidlům zhruba pětina lidí. Podle ministerstva práce a sociálních věcí by se jim důchody měly zvýšit v průměru o dva procentní body, podle opozice prý až o sedm procentních bodů. U desetiny lidí s nejnižšími příjmy zůstanou penze na současné úrovni, u zbývajících 70 procent se sníží o jedno až tři procenta. Většině populace s příjmy do zhruba 36 tisíc se proto penze sníží a lidem s výplatou vyšší než 36 tisíc hrubého se bude důchod vypočítávat příznivěji.
Podle ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) ale toto snížení dorovná valorizace, která má být podle novely do budoucna automatická, bez zásahu vlády. Důchody se totiž budou valorizovat podle růstu cen a růstu reálných mezd (o jednu třetinu). Vláda v tomto případě nebude mít manévrovací prostor, a nutnost valorizovat důchody bude obsažena přímo v zákoně. Zpřísněním v důchodovém systému je i prodlužování rozhodného období pro zjišťování příjmů, podle jehož délky se vypočítává výše důchodu.
Změnu výpočtu penzí vyvolalo rozhodnutí Ústavního soudu z loňského dubna. Podle něj nynější systém nebere dostatečně ohled na to, kolik lidé v životě vydělávali, a tím pádem i odváděli státu do penzijního systému. Výpočet procentní výměry důchodu je podle soudců protiústavní, protože staví solidaritu nad zásluhovost a v kombinaci s ostatními parametry důchodového systému negarantuje dostatečně právo na přiměřené hmotné zabezpečení.
V rámci tzv. malé důchodové reformy se bude rovněž rychleji sjednocovat důchodový věk mužů a žen (ze čtyř na šest měsíců ročně) a kvůli stárnutí populace se bude dále zvyšovat důchodový věk o dva měsíce ročně s "otevřeným koncem". Například ročník narození 1971 půjde do důchodu v šestašedesáti letech, ročník 1977 v sedmašedesáti letech apod.