Aleš Hušák, šéf největší loterijní společnosti Sazky, která se potácí v obrovských dluzích, vlastní sídlo na španělském ostrově Menorka, kde hledají místo k odpočinku jedni z nejbohatších lidí z celého světa. Zjistil to Český rozhlas 1 - Radiožurnál.
Akcionáři Sazky přitom nevědí, co se v jejich společnosti děje. Sazka jim poskytuje minimum informací. A to i v případě odměn vedení zadlužené firmy. Sazku táhnou k zemi obrovské dluhy, které vznikly při stavbě současné O2 Arény.
Jen za loňský rok dluží Sazka sportovním svazům a sdružením stovky milionů korun, které jim slíbil generální ředitel Aleš Hušák. A výhled na letošní rok je ještě horší. Akcionáři navíc nemají ani informace o tom, jak vysoké platy topmanagement silně zadlužené společnosti v čele s generálním ředitelem Sazky Alešem Hušákem pobírá.
ČTĚTE TAKÉ: Jste lůza, hnůj a póvl, nadával šéf Sazky v parlamentu
To, že společnost akcionářům poskytuje minimum informací, potvrdil rozhlasu místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval: "Já bohužel vůbec nejsem informován, nebo jako akcionáři nejsme informováni o tom, jakým způsobem funguje Sazka. My známe ta čísla, která jsou veřejně známa. To znamená, jaké jsou výsledky Sazky jako takové."
Stejné je to v případě odměn vedení zadlužené firmy. Dlouholetý předseda dozorčí rady Jaroslav Pekař připouští, že informace o platech manažerů v čele s Alešem Hušákem jsou pro akcionáře nedostupné. "Jaký je plat Aleše Hušáka, neumím říct. A dozorčí rada to také neví," uvedl. Na dotaz, kdo schvaluje plat managementu, odpověděl: "Nevím, jestli Aleš Hušák sám."
Ani člen představenstva Sazky - dlouholetý šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek dodnes neví, jaké odměny si šéfové společnosti s enormně vysokými závazky nechávají vyplácet. "No tak to já také nevím, kolik má plat," přiznal.
Majetkové poměry managementu
Český rozhlas se pokusil podrobněji zmapovat majetkové poměry nejvyššího managementu Sazky. Začal u generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka - z katastru nemovitostí zjistil, že mu patří nemovitost v Černošicích u Prahy, vlastní pozemek u Turnova a patří mu i zhruba třetinový podíl v hotelu Expo na pražském Výstavišti.
ČTĚTE TAKÉ: Podpora sportu od Sazky rapidně klesá. Vše "žere" hala
Rozhlas také zjistil, že si Hušák pořídil velké sídlo na španělském ostrově Menorca, kde hledají místo k odpočinku jedni z nejbohatších lidí z celého světa - například ruský oligarcha Roman Abramovič nebo rodina světoznámého výrobce bižuterie Swarovski.
Na Baleárském ostrově si Hušák pořídil usedlost s tříhektarovým pozemkem v létě roku 2003. Postupně dokupoval další půdu a dnes má jeho ostrovní sídlo rozlohu téměř osmdesát hektarů.
Sídlo za 60 milionů korun
Jak vyplývá z informací katastru nemovitostí v Ciutadelle de Menorca, za pořízení tohoto majetku šéf Sazky postupně zaplatil v přepočtu šedesát milionů korun. A značnou částku šéf Sazky vynaložil i na zvelebení své nemovitosti včetně vyasfaltování příjezdové cesty.
Někdejší radní Ciutadelle de Menorca Llorenç Casanovas se s Alešem Hušákem potkal, když ředitel Sazky nemovitost na Menorce kupoval. "Na Aleše Hušáka si pamatuji - přišel k nám na radnici žádat o stavební povolení na usedlosti Son Clariana. Před sto lety to bylo krásné selské stavení. Ale pak ho obyvatelé opustili a postupně chátralo. My jsme tam přijeli, abychom rozhodli o stavebním povolení a vydali jsme ho. Byla to ruina, ale částečně ještě stála, takže šlo pouze o rekonstrukci a ne o novou stavbu. Nové budovy a přístavby se totiž tady na venkově stavět nesmějí."
Aleš Hušák odmítá okolnosti nákupu drahého sídla na španělském ostrově Menorca vysvětlit. Když se Český rozhlas ještě v loňském roce šéfa Sazky dotázal, jestli vlastní nějakou nemovitost v zahraničí a jestli může doložit původ peněz na její pořízení, mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund e-mailem odpověděl:
"Domnívám se, že takovýto dotaz na manažera soukromé společnosti ani nemůžete myslet vážně. Generálního ředitele, který je služebně v zahraničí, s ním ani nebudu obtěžovat." Český rozhlas se pokusí podrobněji zmapovat majetkové poměry i dalších členů nejvyššího managementu Sazky.
Foto: zpravy.rozhlas.cz, Robert Zlatohlávek