Snižování státních investic a trvající slabá aktivita soukromého sektoru způsobily, že se tuzemské stavebnictví ocitlo na sestupné spirále. Na Fóru českého stavebnictví to řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Z trhu podle něj zmizela řada menších a středních firem, stavaři končí na úřadech práce.
Představitele stavebních firem dnes příliš nepotěšil ani premiér Petr Nečas. "Rád bych přinášel jen dobré zprávy, ale v současné situaci to bohužel není možné," řekl s odkazem na turbulence v evropské ekonomice. Navíc je podle Nečase nutné počítat s tím, že v unijním rozpočtovém období 2014 až 2020 bude Evropská unie rozdělovat prostřednictvím strukturálních fondů méně peněz než nyní, což omezí i státní investice.
Letošní investice do dopravní infrastruktury budou proti rozpočtovému výhledu z roku 2010 nižší asi o 35 procent, uvedl již dříve ministr dopravy Pavel Dobeš. Podobné to bylo i v roce 2011.
V oblasti bydlení chce stát v příštích letech prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení čerpat peníze z EU už nejen formou dotací, ale také v podobě výhodných úvěrů. Nečas dnes zopakoval, že stát připravuje zřízení projektu s názvem Jessica, který by na rekonstrukce bytového fondu a výstavbu sociálních bytů měl v pilotní fázi na tyto úvěry 600 milionů korun.
Tuzemské stavebnictví se potýká s dlouhodobým propadem a nedostatkem zakázek. Výkon odvětví v roce 2011 podle Českého statistického úřadu klesl o 3,1 procenta. Průměrný počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci se loni meziročně snížil o 5,9 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 1,5 procenta na 29 206 korun.
Kuba chce přesun peněz pro zahájení stabevních prací
Z programů Evropské unie financujících například vzdělávání by se mohlo 20 až 30 miliard korun přesunout do projektů na výstavbu infrastruktury. Na Fóru českého stavebnictví to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. V příštích 14 dnech se podle něho mají v Česku objevit úředníci Evropské komise (EK), s nimiž mají tuzemští ministři přesun peněz projednat.
Kuba chce pro Česko pro přesun peněz mezi operačními programy získat podobnou výjimku jako Řecko. "Schválení tohoto přesunu ale bude velice obtížné, protože nejsme Řecko," reagoval ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. "Přesun těchto peněz by byl velmi rozumný," uvedl generální ředitel stavební společnosti Eurovia CS Martin Borovka.
Plán na pomoc churavějícímu českému stavebnictví dnes představil také ministr dopravy Pavel Dobeš. "Chceme na poradě ekonomických ministrů otevřít téma staveb za 29 miliard korun, na které stát uzavřel smlouvy v minulých letech a které můžeme začít hned stavět," uvedl šéf resortu dopravy. Tyto stavby, na které nyní nejsou peníze, by stát podle Dobeše postupně splácel až v příštích letech, a to jen z národních zdrojů. Už letos by se tak podle ministra dopravy mohly tímto způsobem zahájit stavby za deset miliard korun.
"Postupné splácení je něco, co jsme nabízeli už v minulých letech a tuto iniciativu vítáme," řekl generální ředitel stavební společnosti Skanska Dan Ťok. "Tuzemský finanční sektor je stabilní a má dost prostředků na to, aby mohl vložit peníze do takovéhoto druhu výstavby," poznamenal ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Petr Zahradník.