Šikana? Nejvíc se činí zaměstnavatelé ve službách

Ekonomika
22. 1. 2014 06:18
Odbory kritizují například pracovní podmínky zaměstnanců v supermarketech (ilustrační foto).
Odbory kritizují například pracovní podmínky zaměstnanců v supermarketech (ilustrační foto).

Situace na pracovištích se loni zhoršila. Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) omezovala sociální a ekonomická práva zaměstnanců, což vedlo zaměstnavatele k vytváření vlastních pravidel a porušování zákoníku práce. Nejhůř na tom jsou zaměstnanci v malých a středních firmách a z oborů pak v oblasti služeb. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekl vedoucí legislativního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek.

"Nejvíc se objevují standardní porušení zákona v navazování a rozvazování pracovních vztahů. Bez ohledu na to, že jsou zákonem stanovené délky zkušebních či výpovědních lhůt nebo výpovědních důvodů, se mnozí zaměstnavatelé pokoušejí postupovat neformálně," konstatoval Samek. Často jsou podle něj lidé přijímaní v některých subdodavatelských firmách do zaměstnání bez řádné pracovní smlouvy, takzvaně na zkoušku, ale nejsou řádně proškolení, nedostávají potřebné ochranné pracovní prostředky a není jim řádně vyplácena mzda. Zaměstnavatelé podle odborů často nutí zaměstnance ukončovat pracovní poměr a pracovat pro ně na živnostenský list.

"V řadě případů přijmou zaměstnanci takovéto zacházení, které je 'za hranou'," míní Samek. Zaměstnavatelé podle odborů také často zaměstnance přetěžují, nutí je dělat přesčasy nebo víkendové směny, které jim nikdo nezaplatí. "Dělají ve formách, kdy se sjedná částečná pracovní doba, ale po zaměstnancích se chce, aby pracovali plnou pracovní dobu. Celá snaha je, aby zaměstnanec pracoval více a dostal méně, než tomu bylo dříve," míní Samek s odkazem na ekonomickou krizi a s ní spojenou nezaměstnanost, která pro to vytváří vhodný prostor.

Nejčastěji se podle Samka zákoník práce porušuje u malých a středních firem a v oblasti služeb, ale například i ve stavebnictví. "Ve stavebnictví to často souvisí s tím, že řada těch zaměstnanců nemá odpovídající kvalifikaci," říká Samek. "Ve službách se to týká velkých obchodů, kde jsou podmínky často nedůstojné. Lidem se tam zakazovalo chodit na záchod, udělat si přestávku. Také je tlak na snižování počtu pokladen, jejich počet neodpovídá množství zákazníků. Je snaha uspořit tak na pracovní mzdě pro další zaměstnance," dodal Vít Samek.

Autor: - pcl -Foto: ČTK/Třeštík Jan

Další čtení

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

MHD loni přepravila dvě miliardy lidí. Vozy ujely skoro 10 miliard kilometrů

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ