Dopady současné dluhové krize eurozóny na českou ekonomiku by neměly být horší než dopady světové finanční krize v roce 2008. Na mezinárodní vědecké konferenci Česká a světová ekonomika po světové krizi to řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Za příznivou považuje okolnost, že v ČR nehrozí spirála šoku mezi finančním sektorem, reálnou ekonomikou a rozpočtem.
Hlavní dopady krize by stejně jako při té minulé byly kvůli otevřenosti české ekonomiky na její zahraniční obchod, řekl Singer. Důvodem pro optimismus je podle něj to, že tuzemský finanční sektor je v dobré kondici. "Jsme přesvědčeni o jeho vysoké odolnosti proti šoku. Očekáváme, že by podobně jako před třemi lety mohl působit i trochu jako tlumič," dodal. Stejnou roli tlumiče může prý mít v určité míře i kurs koruny. Jeho určité znehodnocení v posledních týdnech může mírně napomoci cenové konkurenceschopnosti českých vývozců, poznamenal.
Na rozdíl od krize před třemi lety po pádu americké banky Lehman Brothers podle něj nyní chybí moment překvapení. "Pád Lehman Brothers byl pro většinu trhu překvapením. Oproti tomu dnes se o krizi mluví několik měsíců, rozebírají se různé příčiny, scénáře. To znamená, že krize by neměla být takovým překvapením. To dává naději na to, že by její průběh mohl být mírnější," uvedl guvernér.
Současná hospodářská krize v Evropě je výrazná, budoucnost je zatížena četnými riziky, které v posledních týdnech dramaticky rychle rostou, upozornil Singer. Hospodářský růst se ve většině evropských zemí pravděpodobně zastavil, množí se příznaky možnosti budoucí recese. "Jsme svědky toho, že se dluhová nákaza z periferie eurozóny dostala do jejího jádra, že se dosavadní jistoty stávají nejistotami," podotkl.
Politici a guverněři centrálních bank se poslední dobou v celé Evropě snaží uklidnit rozjitřenou situaci. Pravdou ovšem je, že v případě evropské dluhové krize by byl dopad i na tuzemskou ekonomiku nepochybně srovnatelný s rokem 2008 či dokonce větší.
ČNB v základním scénáři nové prognózy počátkem listopadu výrazně zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro příští rok na 1,2 procenta z předchozích 2,2 procenta. V alternativním scénáři, která již považuje za pravděpodobnější, ovšem centrální banka počítá se zpomalením růstu eurozóny téměř k nule a s pomalejším posilování kursu koruny. V takovém případě by tuzemská ekonomika v roce 2012 podle ČNB dokonce klesla o 0,4 procenta.
Pokles české ekonomiky čekají někteří ekonomové už v letošním čtvrtém čtvrtletí, další až v příštím roce. "Na rok 2012 jsme počítali s minimálním růstem o 0,3 procenta, ovšem poslední vývoj v eurozóny ukazuje zvyšující se pravděpodobnost sklouznutí do celoročního minusu," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
Koruna pokračuje ve strmém pádu
Koruna pokračuje ve strmém pádu, její kurs se dostal na úroveň 26 korun za euro. Aktuálně se nachází těsně pod touto hranicí na 25,95 Kč/EUR. K dolaru proti dopoledni přišla o dalších 8 haléřů na 19,56 Kč/USD, proti čtvrtku je slabší o bezmála 30 haléřů.
Trh postrádá domácí stimuly a reaguje výlučně na zhoršující se náladu ve světě, kde panuje nervozita ze šíření dluhové krize v eurozóně, shodují se analytici. Na devizové trhy v regionu mělo dopad také oznámené snížení maďarského ratingu do spekulativního pásma agenturou Moody’s.
Koruna se tak dostala na nejslabší úroveň od června 2010 a zatím nenachází síly ke korekci. Hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora očekává, že už v zimě se koruna dostane nad hladinu 26,50 Kč/EUR. "Až v létě se bude situace uklidňovat a kurs se bude pomalu vracet," uvedl.
Dolar k euru ráno posílil na sedmitýdenní maximum. "Investoři zlomili nad eurem hůl. Nikdo nevidí brzké řešení evropských dluhů. V pozadí však nestojí nové zprávy - pouze pesimismus," konstatoval Pikora.