Zkrachovalou společnost Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou koupí za 160 milionů korun firma Vivaria. Kupce dnes vybrali insolvenční správkyně společně s věřitelským výborem. Vivaria chce ve Světle obnovit výrobu skla, informovala insolvenční správkyně Helena Horová.
Světelské sklárny do loňského podzimu zaměstnávaly přes 1 200 lidí, do konkurzu se dostaly kvůli předlužení. Pracovníci nedostali několik měsíčních platů ani odstupné. "Vzhledem k výši výtěžku lze předpokládat významné uspokojení zaměstnaneckých pohledávek, uvedla v tiskové zprávě Horová.
ČTĚTE TAKÉ: Na Sklo Bohemia soud na žádost věřitelů prohlásil konkurz
Pražský soud prohlásil úpadek na Sklárny Bohemia
Výběr kupce na majetek skláren se podle Horové konal ve dvou kolech obálkovou metodou. Mezi posledními dvěma blízkými nabídkami se uskutečnila závěrečná licitace, což bylo podle správkyně v souladu s pravidly výběrového řízení schváleného soudem.
Se způsobem ukončení výběru však zásadně nesouhlasí Vladimír Kubinec, předseda odborového svazu zaměstnanců sklářského a keramického průmyslu. "Mám za to, že závěrečnou licitací byla porušena pravidla výběrového řízení," řekl. Podle něj mělo třetí kolo výběru podle písemného oznámení skončit v pondělí, pak už se nabídky neměly měnit. Podle jeho informací ve všech kolech podala nejvyšší nabídku firma Crystal Bohemian Company, již zastupoval světelský podnikatel Jiří Hudera.
Na majetek světelských skláren bylo do 29. května podáno 13 nabídek. Věřitelský výbor pak pokračoval ve vyjednávání o kupní ceně se třemi nejvážnějšími zájemci, všichni prý deklarovali zájem o obnovení výroby skla. Podle údajů v insolvenčním rejstříku tuto trojici doplňovala firma ALand Europe. Zastupuje ji Pavel Louda, který již zvítězil v řízení na odkup zkrachovalých Sklárem Bohemia v Poděbradech.
Světelské sklárny byly součástí zadlužené skupiny Bohemia Crystalex Trading. Většině sklářů skončil pracovní poměr do začátku letošního února, zbývající asi dvě desítky pracovníků měly odejít do konce května. Majetek společnosti Sklo Bohemia podle insolvenčního návrhu činí 1,374 miliardy korun. Do konkurzu se přihlásili věřitelé s pohledávkami přes šest miliard korun. Největší částku, 2,7 miliardy, nárokuje Citibank Europe.
ČTĚTE TAKÉ: Soud vyhlásil konkurz na sklářskou společnost
Červa je podle Obchodního rejstříku jednatelem tří společností s různým podnikatelským zaměřením, především na obchodní činnost.
Foto: Lucie Pařízková