Příspěvek na solární elektřinu se v příštím roce razantně zvýší. Ze současných 166 korun až na úroveň 500 až 600 korun z ceny jedné megawatthodiny.
Příspěvek ovšem platí odběratelé v ceně proudu, což znamená, že dojde k velkému tlaku na zdražení elektřiny. "Bude záležet na tom, kolik solárních elektráren bude uvedeno do provozu," uvedl zdroj informovaný o energetickém trhu, který nechtěl být jmenován. Právě velkou neznámou je to, kolik se letos spustí do provozu slunečních elektráren, které představují nejdražší výrobu elektřiny.
Nasmlouvány jsou zdroje až o výkonu 1800 megawatt. "Budou-li realizovány všechny plány na výstavbu nových fotovoltaických elektráren, může se příspěvek zvýšit až na 700 korun za megawatthodinu," uvedl v Hospodářských novinách ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
Reálně se však počítá, že se spustí zdroje o výkonu 1400 až 1500 megawattů. Část kapacit totiž investoři nestihnou spustit do konce roku. Jen dopad fotovoltaiky na ceny pro domácnosti tak může být sedm až patnáct procent. Bude ovšem dále záležet na tom, jak se bude vyvíjet cena elektrické energie na burzách, a na tom, jaké budou ceny regulovaných služeb, což jsou například poplatky za distribuci.
Obnovitelné zdroje představují v letošní ceně elektřiny podíl ve výši 4,22 procenta. Mají však velkou nevýhodu. "Jakýkoliv obnovitelný zdroj musíte dotovat. Výroba elektřiny je totiž výrazně dražší, než průměrná cena energie vyrobená na klasických zdrojích," upozorňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, který je zodpovědný za oblast energetiky. Podle něj před nepříznivými dopady varovali odborníci již před čtyřmi lety.
V příštím roce se očekává, že se výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren propadnou o dvacet až třicet procent. Výkupní ceny budou přitom klesat v celé Evropě. Francie už výkupní ceny srazila a podobný krok se čeká rovněž v Británii.