<span>Sněmovna žádá vládu:</span> Zastavte miliardový ekotendr

Ekonomika
6. 11. 2009 11:02
Sněmovna žádá vládu, aby zastavila obří ekologickou zakázku.
Sněmovna žádá vládu, aby zastavila obří ekologickou zakázku.

Sněmovna žádá vládu, aby zastavila obří ekologickou zakázku.Sněmovna chce zastavení největší státní zakázky v posledních letech. Proti tendru za sto miliard, který připravilo ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska, svedl boj právě nynější předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Jeho návrh nakonec podpořili i levicoví poslanci. Poslanci chtějí také sami prověřovat efektivitu zakázky.

Pro hlasovalo 73 ze 131 zákonodárců. Proti bylo 31 poslanců ODS a TOP 09, zdrželi se zelení.

"Oceňuji slib premiéra, že vláda prověří i to, zda nelze zakázku zcela zrušit," uvedl Cyril Svoboda. Ministři ale poukazují na to, že by Česku mohla kvůli konci zakázky hrozit arbitráž.

ČTĚTE TAKÉ: Janota: O ekotendru rozhodne až nová vláda

Lidovci se pustili do kritiky zakázky, která má vyčistit staré ekologické zátěže v Česku, kvůli její údajné neprůhlednosti. Vadí jim cena zakázky, která by podle nich mohla být i poloviční, a především to, že ministerstvo má jen několik let staré studie na jednotlivé zamořené lokality, které by ukázaly cenu jejich vyčištění.

Ekologický tunel

Premiér Fischer možná přemítá: Je to tunel, není to tunel?"Pokračování tendru ve stávajících podmínkách je jeden z největších tunelů v novodobých dějinách naší země. Ministerstvo financí od samého počátku postupovalo netransparentně a nezákonně," říká předseda lidovců Svoboda.

Podle exministra Kalouska je naopak tendr připravený tak, že stát může ušetřit. Cena totiž nemusí být sto miliard. Naopak by podle něj bylo nehospodárné rozdělit celou zakázku na menší celky, jak žádají lidovci. "Firmy budou nabízet cenu a vláda, která o vítězi rozhodne, může nabídku s nepřijatelnou částkou odmítnout," míní.

Firmy nyní mohou posílat nabídky do června. Doposud své nabídky předložily čtyři firmy - Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, Environmental Services a PPF.

Už nyní stát platí firmám miliony za likvidaci ekologických škod. Vláda tento týden schválila navýšení státních garancí na odstranění starých ekologických škod některým firmám, řádově až o tisíce procent. "To je doklad nehospodárnosti," kritizovali obratem lidovci.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ