Stát musí podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) obnovit svou schopnost stavět. Musí konsolidovat některé úřady, přijmout legislativu o veřejných zakázkách či o dopadech na životní prostředí a také využít peníze z fondů EU. Z nich by v příštích letech do budování silnic, mateřských škol a sociálních bytů mohlo plynout zhruba 188 miliard korun. Sobotka to řekl na sjezdu stavařských odborů.
"Potřebujeme obnovit schopnost státu něco v naší zemi postavit. Je to triviální, ale je to bohužel tak," uvedl. Zmínil například problémy s výkupem pozemků v místech budoucích dálnic či silnic. Podle Sobotky nikdo státu prodávat nechce, ministerstvo eviduje stovky návrhů na vyvlastnění. "Kdybychom se se všemi soudili, jak dlouho bychom stavěli?" podotkl předseda vlády.Podle něj v Česku také dlouho trvají soutěže na dodavatele. Situaci by měla napravit novela o veřejných zakázkách. Sobotka řekl, že je třeba "konsolidovat státní instituce" jako Ředitelství silnic a dálnic či Správu železniční a dopravní cesty. Nový ministr Dan Ťok tomu prý věnuje "velké množství energie".
Sjednotit do jednoho procesu by se mělo také územní a stavební řízení s hodnocením dopadů na životní prostředí (EIA). Výsledkem by mělo být jediné povolení. Ministerstvo pro místní rozvoj má návrh připravit letos.
K oživení stavebnictví by měly přispět i evropské peníze. Na výstavbu silnic a dálnic by z nich mohlo plynout 160 miliard korun, do budování školek a škol 12 miliard a do sociálních bytů 16 miliard. Česko má podle Sobotky také "stále prostor", aby dočerpalo peníze z minulého období a "ztratilo co nejméně". Na počátku loňska odhadovaná ztráta činila asi 21 miliard korun a snížila se na devět miliard, připomněl premiér.
Podle něj české stavebnictví prošlo "obdobím stínů" a bez podpory vlády se nevzpamatuje. Podle předáka stavařských odborů Stanislava Antoniva o práci ve stavebních firmách a v podnicích na výrobu stavebních materiálů s více než 50 zaměstnanci přišlo kolem 21 tisíc lidí ze zhruba 160 tisíc pracovníků.