Evropská komise požádala minulý týden Českou republiku o dodatečné informace týkající se výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny Temelín a vyřazení francouzské firmy Areva z tendru, uvedla v pondělí v Bruselu Chantal Hughesová, mluvčí eurokomisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera. Schůzka, kde byla žádost předložena, se podle ní odehrála před několika dny a komise očekává odpověď "v rozumné době".
"Je třeba zdůraznit, že v této fázi není s ČR vedeno řízení pro porušení evropských pravidel. Jsme ve velmi předběžném vyšetřování," podotkla Hughesová. Vyřazení Arevy a okolnosti tendru prošetřuje komise v rámci takzvaného řízení EU Pilot od loňského prosince.
"O informace jsme požádali. Ještě jsme je nedostali, ale je to teprve týden. Předpokládáme, že odpoví v rozumné době. Déle než za týden je ale plně přijatelné," uvedla mluvčí. Připustila také, že komise stále nechává otevřenou možnost formálního jednání o porušení evropského práva, pokud by došla k závěru, že taková situace nastala. "Ale v tuto chvíli se o takový případ nejedná," doplnila Hughesová.
Podle dokumentů, které má k dispozici Český rozhlas (ČRo), pohrozila komise Česku žalobou, neboť Praha odmítá poskytnout informace, na základě jakých kritérií z tendru na dostavbu elektrárny vyřadilo firmu Areva.
Francouzská firma si na Česko po svém vyloučení ze zakázky stěžovala u Evropské komise, která v Evropské unii dohlíží na uplatňování pravidel hospodářské soutěže. Komise pro to, aby mohla o stížnosti rozhodnout, potřebuje znát kritéria, podle kterých Česko francouzského uchazeče ze zakázky vyloučilo.
Podle mluvčího českého ministerstva financí Ondřeje Šrámka jsou jednání v rámci řízení EU důvěrná a jejich obsah není možné zveřejnit. "Ministerstvo financí je o případu informováno z pozice zástupce největšího akcionáře společnosti ČEZ, věcně však do řízení nijak nezasahuje," uvedl Šrámek. Mluvčí samotného ČEZ Ladislav Kříž nevidí ve vývoji nic dramatického. "My jsme všechny relevantní podklady již poskytli příslušným českým orgánům. ČEZ jen nemůže poskytnout důvěrné obchodní informace z tendru žádné třetí straně tak, aby nebyl žalován účastníky řízení," poznamenal pouze.
Česká republika tyto dokumenty podle Českého rozhlasu odmítá poskytnout s tím, že stížnost Arevy v současnosti projednává český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který v červenci potvrdil vyřazení Arevy z tendru. Podle Česka komise nemá na rozhodování o celé věci právo, dokud ji neprojedná ÚOHS, případně české soudy. Ty tuto záležitost projednávaly naposledy na konci října, kdy krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, podle něhož provozovatel Temelína, firma ČEZ, nesmí uzavřít smlouvu s případným vítězem tendru na dostavbu jihočeské elektrárny.
Evropská komise podle ČRo názor Prahy jednoznačně odmítá a tvrdí, že v desítkách jiných případů v řadě zemí EU provádí vlastní posouzení případu i v době, kdy o něm ještě rozhodují národní orgány. Česku proto EK pohrozila řízením o porušení povinnosti loajální spolupráce, které může vést až k žalobě u unijního soudu. Komise nyní po Česku požaduje, aby do konce listopadu svůj postoj přehodnotilo. Komise následně do poloviny prosince rozhodne o svém dalším postupu.
Po vyřazení Arevy zůstávají v tendru na dostavbu Temelína česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse. Podle původního harmonogramu měl ČEZ vítěze zakázky za několik set miliard korun vybrat letos na podzim. Generální ředitel společnosti Daniel Beneš však už v létě řekl, že ČEZ o dostavbě Temelína rozhodne koncem roku 2014 nebo až v roce 2015.
Spor o Temelín. Brusel hrozí "tajnůstkáři" Česku žalobou
Ekonomika
11. 11. 2013 06:45Jaderná elektrárna Temelín.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Shutterstock
Další čtení
USA omezí vývoz čipů v oblasti AI, dotkne se to i Česka, což EU kritizuje
Ekonomika
14. 1. 2025
Skupina CREDITAS pokračuje v expanzi ve střední Evropě. Získala polskou energetickou společnost Duon
Ekonomika
14. 1. 2025
Luxusní hotel InterContinental v Praze se pod novým názvem otevře na jaře
Ekonomika
13. 1. 2025