Problémy na trhu družstevních záložen výrazným způsobem zamíchaly s pořadím nejlépe úročených spořicích účtů. Pokud byste měli po ruce dvě stě tisíc a chtěli je právě teď "vrazit na spořák", nejvyšší úrok hledejte u Equa Bank, která nabízí 1,8 procenta za rok.
Když jsme naposledy srovnávali spořicí účty, bylo v našem žebříčku na prvním místě Metropolitní spořitelní družstvo s úrokem 2,8 procenta a "top ten" uzavírala AXA Bank s úrokovou sazbou 1,8 procenta. O čtvrt roku později už v tabulce deseti nejlépe úročených spořicích účtů tyto instituce vůbec nenajdete. Dokonce si u nich ani nemůžete uložit své peníze - jedna má totiž (dočasně?) zablokované účty a vklady nepřijímá a druhá opouští trh. Ukazuje se, že i za krátkou dobu se může u poměrně konzervativního produktu, jakým spořicí účet je, odehrát spousta důležitých věcí.
Když pomineme problémy kampeliček a rozhodnutí AXA Bank, patří k těm důležitým věcem nepochybně to, že zhruba od začátku roku úrokové sazby spořicích účtů klesají a klesají a zřejmě se nehodlají zastavit. Potvrzují se tak předpoklady finančních analytiků o tom, že úrokové sazby ve výši kolem dvou procent (nebo dokonce vyšší) nejsou dlouhodobě udržitelné.
Kampeličky v nesnázích
Ve skutečnosti ale problémy kampeliček pominout nemůžeme. Poslední týdny byly pro družstevní záložny hodně krušné. U dvou ze čtyř největších kampeliček v tuto chvíli probíhá kontrola České národní banky. Jak Metropolitní spořitelní družstvo, které je vzhledem k výši aktiv jedničkou na trhu, tak i záložna WPB Capital v tuto chvíli nepřijímají nové vklady. První jmenovaná instituce má dokonce Vrchním státním zastupitelstvím v Praze zablokované všechny finanční prostředky, takže se klienti nedostanou ke svým penězům. Účty jsou prý blokovány kvůli podezření z možného tunelu. Obě záložny tím pádem z našeho srovnání vyřazujeme, byť by svým úrokem za normálních okolností obsadily první a druhé místo v žebříčku.
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s www.penize.cz a jehož autorem je Ondřej Tůma, čtěte ZDE.