Spotřební elektronika je v Česku nejlevnější v EU

Ekonomika
17. 6. 2017 06:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Evropský statistický úřad Eurostat ve čtvrtek zveřejnil srovnání spotřebitelských cen v EU. Češi platí podle této statistiky za zboží a služby zhruba 65 % průměru unie.

Česká republika je tak z hlediska spotřebitelských cen šestou nejlevnější zemí EU. Levněji už je jenom v Litvě, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Bulharsku. Naopak nejdražší zemí unie zůstává Dánsko (139 % evropského průměru), následované Irskem (125 %), Lucemburskem a Švédskem (124 %).

Českou republiku označil Eurostat poněkud překvapivě za ideální zemi pro nákup spotřební elektroniky, která by měla být v tuzemsku nejlevnější v celé EU. Spotřební elektronika stojí podle Eurostatu v Česku 78 % unijního průměru. I v Rumunsku a Bulharsku (80 %) je toto zboží údajně dražší.

Dalším překvapením může být pro české spotřebitele výsledek porovnání celkových cen osobní dopravy, která je podle Eurostatu opět nejnižší v EU. Do této kolonky Eurostat zahrnuje nejen ceny nových a ojetých aut, motocyklů a jízdních kol, ale také náklady na údržbu dopravních prostředků, náhradní díly a pohonné hmoty. Když se všechny tyto položky sečtou, Češi údajně zaplatí 91 % evropského průměru, což je nejméně v EU.

Česko patří mezi levné země unie i v oblasti hotelových a restauračních služeb. Hosté českých hotelů a restaurací zaplatí "jen" 56 % evropského průměru, což z Česka dělá třetí nejlevnější stát EU. Levněji se domácí i turisté najedí a vyspí pouze v Rumunsku (53 %) a Bulharsku (44 %).

Ceny potravin a nealkoholických nápojů jsou v Česku na 81 % evropského průměru, což znamená sedmou příčku od konce. Alkohol a tabák je České republice v porovnání s většinou dalších států EU také levnější. Se 71 % evropského průměru patří Česku v pořadí nejlevnějších zemí šestá příčka. Nejméně stojí "kouření a pití alkoholu" v Bulharsku (56 %).

Naopak z hlediska cen oblečení se o Česku jako o levné zemi v rámci EU mluvit nedá. Češi podle Eurostatu platí za ošacení a boty ceny dosahující 96 % průměru EU. Například ve Velké Británii je to ale "jen" 89 %. Statistika Eurostatu porovnává absolutní ceny zboží a služeb, nepřepočítává tedy cenovou hladinu v jednotlivých zemí v poměru k platům.

Autor: Marek KerlesFoto: ČTK , Steve Parsons

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ