O dvě třetiny chce ministerstvo zdravotnictví od května zvýšit producentům minerálních vod poplatek za její odběr z přírodního zdroje. Ten by tak vzrostl ze tří na pět korun za metr krychlový. Důvodem prý je, že už deset let nedošlo k jeho navýšení. Státní kasa tím získá miliony, cena minerálních vod pro konečné spotřebitele však podle ministerstva zřejmě vzroste.
Ke zdražení prý resort zdravotnictví přistupuje na podnět ministerstva financí. "Sazba poplatku byla stanovena před více než 10 lety a od té doby nedoznala změn, její výše zdaleka neodpovídá současným hodnotovým relacím a spíše přispívá k jejich deformaci," konstatuje ministerstvo v odůvodnění návrhu. Do státního rozpočtu podle něj díky tomu "přiteče" ročně o 5,6 milionu korun více.
Ministerstvo zvažovalo i výraznější zdražení pro producenty minerálních vod, mezi které patří Hanácká Kyselka, Chodovar, Karlovarská Korunní, Karlovarské minerální vody, Marienbad Waters, Ondráškovka a Poděbradka. Nakonec si to však prý rozmyslelo, neboť by mohlo dojít k "neúnosnému navýšení ceny balených PMV pro koncové spotřebitele, tím by se snížila poptávka po těchto produktech a pro jejich výrobce by se následně stalo nemožným hradit poplatek v dosavadní výši".
Přesto se dá i při tomto návrhu mírné zdražení balených minerálních vod očekávat. "Výši a dobu tohoto dopadu nyní lze jen stěží odhadovat, neboť vedle dalšího jsou výrobci vázáni dlouhodobými smluvními vztahy, které jim neumožňují pružně reagovat na zvýšení ceny za odběr přírodních minerálních vod a mohou promítnout zvýšení nákladů do ceny produktů až později," dodalo ministerstvo.
Podle Svazu výrobců minerálních vod zvýšení poplatku vysoce převyšuje inflaci. "Součet meziročních inflací od roku 2001 do roku 2014 činí cca 31 procent, a tudíž zvýšení ceny se zohledněním inflace činí 3,93 korun, což by znamenalo zvýšení poplatku na čtyři koruny, nikoliv na pět korun za metr krychlový," říká předsedkyně svazu Jana Ježková. Zvýšení podle ní navíc bude znamenat, že dojde k zatížení pouze jednoho druhu balené podzemní vody, a to minerální, které nepostihne další výrobce balených vod. "Není nám známo, že byl respektován požadavek i na změnu poplatků ostatních podzemních vod například určených k výrobě pitné vody, tak jak požadovalo ministerstvo financí," dodává Ježková.
Podobný názor má i generální ředitel společnosti Ondrášovka Libor Duba. "Účel zvýšení poplatku není znám - argumentace, že se nezdražovalo, je v období reálné deflace úsměvné," konstatuje Duba. Navíc se podle něj poplatek platí za maximální povolené množství odebrané vody, nikoliv za to, co z pramene výrobce minerálky odčerpá. A toto skutečně odebrané množství je daleko nižší.
Dává to do kontrastu s vodárnami, které platí za skutečné množství vody puštěné do vodovodní sítě. Tam se poplatek dlouhodobě pohybuje za dvou korunách za metr krychlový. Pokud jde o zvýšení ceny balené minerální vody, závisí podle Duby na více faktorech než jenom na poplatku. "Cena minerálních vod se odvíjí od poptávky a mnohdy se stává nástrojem cenových válek v retailu, proto aktuálně nízké ceny minerálních vod se už neodvíjejí od nákladů respektive nákladových cen," dodal Libor Duba.