Bilance 21 let
Státní dluh se od vzniku Česka zdesetinásobil
19.10.2014 14:50
Státní dluh se za dobu existence České republiky zdesetinásobil na 1,68 bilionu korun ke konci roku 2013. Až do roku 2000 se přitom držel pod 300 miliardovou hranicí. Výrazný nárůst dluhu začal až s novým tisíciletím. Vyplývá to z údajů ministerstva financí a Českého statistického úřadu. Zadlužení země je však i tak v současnosti ve srovnání se zeměmi EU poměrně nízké, uvedli ekonomové.
Největší nárůst dluhu nastal v roce 2012, a to o více než 168 miliard korun. Naopak v letech 1994 a 1995 dluh dokonce klesal. Bilionovou hranici dluh překonal v roce 2009. V poslední době se daří ministerstvu financí státní dluh stabilizovat.
"Výrazně zrychlení růstu zadlužení přinesly až vysoké rozpočtové schodky v prvních letech předchozí dekády. Nejdříve k tomu přispívala příliš štědrá fiskální politika vlád, v závěru dekády potom schodky zvýšila recese ekonomiky po globální finanční krizi," upozornil hlavní ekonom Deloitte David Marek.
V poměru k hrubému domácímu produktu je ovšem podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy veřejné zadlužení ČR, jehož podstatnou složkou je právě státní dluh, v kontextu zemí Evropské unie zřetelně podprůměrné. "V daném ukazateli (jehož hodnota činila v roce 2013 celkem v ČR 46 procent) jsme na tom dokonce lépe než země jako Německo, Rakousko, Finsko či Nizozemsko, o takzvaných periferních státech eurozóny ani nemluvě," uvedl. Česko má přitom i nižší veřejné zadlužení v poměru k HDP než Slovensko. Z dat Eurostatu vyplývá, že rok 2008 byl od roku 2002 jediným rokem, kdy Slovensko vykázalo nižší veřejné zadlužení v poměru k HDP než ČR.
Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.
Rok Státní dluh (v mld. Kč) 1995 154,4 |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.