Tuzemské stavební spořitelny poskytly letos do konce dubna úvěry za téměř 15 miliard korun, což je meziročně o 13,5 procenta více. Spořitelny uzavřely zhruba 188 tisíc nových smluv, což je naopak meziročně o šest procent méně. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen.
Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly úvěry za 49 miliard korun, což byl meziroční růst o 22 procent. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření loni o čtvrtinu klesl a spořitelny jich uzavřely necelých 459 tisíc.
Jednička na trhu, ČMSS, přitom zaznamenala jako jediná meziroční pokles objemu poskytnutých úvěrů. Důvodem je podle dřívějšího vyjádření mluvčího Tomáše Kofroně spouštění nového IT systému za jednu miliardu korun a s tím související dvoutýdenní omezení obchodních aktivit. "Pro celý letošní rok počítáme s růstem zájmu o nové smlouvy i nárůstem poskytnutých úvěrů," uvedl dříve Kofroň. Zároveň ČMSS ovšem jako jediné stoupl ke konci dubna meziročně počet nově uzavřených smluv.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.