Někdo považuje stavební spoření za produkt, který pomáhá zlepšovat bytový fond a učí Čechy dlouhodobě šetřit. Pro jiné je to naopak relikt minulosti, který by měl stát přestat podporovat. Změní něco volby?
Stavebním spořitelnám se po pádu vlády premiéra Petra Nečase pořádně ulevilo. Legislativní cesta novely zákona o stavebním spoření, která měla od příštího roku zavést účelovost státní podpory a o rok později dokonce celý trh otevřít "obyčejným bankám", totiž skončila těsně před závěrečným třetím čtením v Poslanecké sněmovně.
Mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek nám potvrdil, že se současné ministerstvo nechystá novelu protlačit jako zákonné opatření. Nejedná se prý o zákon, jehož přijetí nesnese odklad, navíc Senát, ve kterém má většinu ČSSD, není novele nakloněn. Bývalému ministru financí Miroslavu Kalouskovi se tak definitivně nepodařilo prosadit změny, které měly pro stavební spoření znamenat pořádné zemětřesení.
Zatímco proti zavedení účelovosti, která by omezovala využití státního příspěvku výhradně na financování bydlení, stavební spořitelny výrazně neprotestovaly, otevření trhu běžným bankám by pro ně znamenalo velkou ránu. Možná i smrtelnou. Stavební spořitelny totiž mají zákonem přísně omezeno nakládání se vklady klientů, které ve velké většině zůstávají ve formě úvěrů i nadále v systému stavebního spoření. Naopak banky by podle navrhované novely mohly s penězi účastníků nakládat bez omezení a využívat je například na spotřebitelské úvěry.
"Stavební spoření v běžných bankách není stavebním spořením, už z definice. Postrádá oddělený klientský kolektiv, který je mechanismem tvorby zdrojů za pomocí státní podpory a zákazu celého okruhu rizikových obchodů oddělen od vlivů běžného bankovního trhu. Je tak logicky méně bezpečný. Dělat stavební spoření se státní podporou v bankách, které mají otevřený celý podnikatelský prostor, prostě nejen nedává smysl, ale ohrožuje dobré jméno stavebního spoření," vysvětluje tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s www.penize.cz, a jehož autorem je Ondřej Tůma, si přečtěte ZDE.