Dluhy
Strmý pád špeditéra Hanzalíka. Zadržen ve Slovinsku
08.09.2014 18:15 Původní zpráva
Jihočeský podnikatel Josef Hanzalík se vypracoval z nuly v jednoho z největších autodopravců v Česku. Nyní se topí v dluzích a dokonce ho zadržela policie ve Slovinsku.
Josef Hanzalík patří mezi největší oběti ekonomické krize v Česku. Před jejím vypuknutím mívaly jeho společnosti obrat přes tři miliardy korun. Patřila do nich mimo jiné flotila více než čtyř stovek moderních automobilů či papírny. Dnes je majetek jeho firmy Autodoprava Hanzalík od června v exekuci kvůli pohledávce ve výši téměř 66 milionů korun.
Nejspíše i proto byl na Hanzalíka uvalen evropský zatykač. Časopisu TÝDEN se podařilo zjistit, že podnikatele na jeho základě zatkla policie v zahraničí. "Hanzalík byl zadržen ve slovinské Lublani," řekl TÝDNU Jan Fořt, mluvčí Vrchního soudu v Praze. Podle něho Hanzalíkův advokát Josef Doucha podal návrh na zrušení evropského zatykače, ten však byl zamítnut. Podnikatel tak zřejmě pobude ve slovinské vazbě do 29. září, přičemž už nyní se pracuje na jeho předání do Česka. "Momentálně probíhá extradiční (předávací, pozn. red.) řízení," uvedla Marie Štrbáková z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje.
Dluhy, zástavy a úvěry
Téměř šestašedesát milionů (65,7) korun dluží Hanzalíkova autodoprava firmě Pema Praha, která pronajímá a prodává nákladní techniku a poskytuje její servis. "Vzhledem k tomu, že věc je aktuálně v řešení, nebudeme poskytovat žádné bližší informace," uvedl jednatel společnosti Stanislav Majza.
Hanzalíkova autodoprava je navíc zatížena řadou zástav za úvěry. Dluží například 8,6 milionu korun Finančnímu úřadu České Budějovice nebo 6,4 milionu Finančnímu úřadu pro Prahu 5, kde autodoprava sídlí. Zástavy za miliony korun mají na majetku autodopravy i UniCredit Leasing či Česká spořitelna. K výši aktuálních dluhů se však úřady ani finanční instituce nechtějí vyjadřovat. "Je naším dobrým zvykem, že veškeré obchodní vztahy nekomentujeme," řekl například Petr Plocek, mluvčí UniCredit Leasing.
Exekuce provázejí firmu již delší dobu. Podle výroční zprávy za rok 2013 na ni byl vydán exekuční příkaz už na konci roku 2012 a Hanzalíkovi bylo zakázáno jakkoli nakládat s obchodním podílem ve společnosti. "Firmu v současnosti nikdo neřídí," řekla na dotaz TÝDNE, zda je možné mluvit s vedením, zástupkyně firmy, která se nepředstavila. Na žádost o rozhovor s jednatelkou Martinou Kamenskou odpověděla: "Ta je dlouhodobě nemocná, komunikuje jen přes e-mail." Na zaslané dotazy nikdo nereagoval.
Hanzalík figuruje i v řadě dalších soudních sporů. "Vše jsou již věci předané soudu," řekl plukovník Jiří Matzner z jihočeské policie. V roce 2012 byl Hanzalík nepravomocně odsouzen Krajským soudem v Českých Budějovicích k trestu odnětí svobody v trvání pěti let a šesti měsíců za neplacení závazků a podvod. Nejvyšší soud ČR však rozsudek na základě dovolání vrátil k projednání Vrchnímu soudu v Praze, který ještě nerozhodl.
Vytloukání klínu klínem
Podnikatel, na něhož se v posledních letech sypou potíže, nemíval vždy špatnou pověst. "Vždycky mi připadal jako slušný člověk, někdy zůstával dlužný, ale to je v autodopravě normální," uvedla členka sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia, která nechtěla zveřejňovat své jméno. "Myslím, že v poslední době ale vytloukal klín klínem. Byl z toho na nervy, tak chtěl vypadnout." Hanzalík prý před zatčením pobýval v africké Ghaně.
Nad jeho majetkem se nyní vznášejí otazníky. Ještě před pár lety přitom podnikatel vlastnil úspěšnou skupinu, která ročně vydělávala až stamiliony korun. Po úspěšném rozrůstání autodopravy v roce 2007 za 233 milionů koupil jihočeskou firmu JIP - Papírny Větřní. V roce 2009 k ní přidal lukavický závod zkrachovalých Olšanských papíren.
Nad papírnami však záhy ztratil kontrolu, dnes jsou v konkursu. Insolvenčním správcem není nikdo jiný než Ivo Hala, pražský advokát a poměrně známá persona hospodářských kauz. Hala je mimochodem osobní právník a hlavní zástupce agresivního miliardáře Petra Sisáka, spolumajitele Via Chem Group. Vedle autodopravy a papíren vlastnil Hanzalík také stavební firmu Hobak či zasilatelskou společnost Transforwarding České Budějovice. Podle Hanzalíka samého dosahoval ještě v roce 2007 celkový obrat skupiny 3,3 miliardy korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.