Studenty ekonomie zajímá stabilita zaměstnání víc než plat

Ekonomika
11. 12. 2013 13:06
Jako nejdůležitější při volbě zaměstnavatele označili mladí lidé odvětví, ve kterém by měli pracovat, náplň práce a dlouhodobou perspektivu zaměstnání (ilustrační foto).
Jako nejdůležitější při volbě zaměstnavatele označili mladí lidé odvětví, ve kterém by měli pracovat, náplň práce a dlouhodobou perspektivu zaměstnání (ilustrační foto).

Kvůli špatné situaci na trhu práce už mají obavy i budoucí ekonomové, studenti se při hledání zaměstnání víc zajímají o dlouhodobou perspektivu a stabilitu firmy než o výši platu. Vyplynulo to z ankety společnosti PricewaterhouseCoppers (PwC) mezi 750 studenty a čerstvými absolventy převážně ekonomických vysokých škol.

Jako nejdůležitější při volbě zaměstnavatele označili mladí lidé odvětví, ve kterém by měli pracovat, náplň práce a dlouhodobou perspektivu zaměstnání. Výši platu uvedli až na osmém místě.

"Česká ekonomika ukazuje první známky oživení, ale trh práce na takové zprávy reaguje s velkým zpožděním. To vnímají i studenti, a proto hledají práci ve stabilním odvětví pro stabilní firmu, která jim zajistí perspektivní zaměstnání, které je bude bavit. Důležité je pro ně i to, zda se ztotožní s firemní kulturou a hodnotami svého budoucího zaměstnavatele. A dokonce i velikost společnosti pro ně má v současné době větší význam než výše nástupního platu," uvedl Václav Prýmek z PwC.

To, že pro mladé ekonomy nejsou peníze tak důležité, si vysvětluje i tím, že platy v tomto oboru vždy byly celkem vysoké a mladí dostanou zhruba stejné peníze v bankách či velkých daňových a auditorských institucích. Proto jsou pro ně důležité i další podmínky zaměstnání.

Může se ale také jednat jen o specifikum ekonomických oborů. Listopadový průzkum společnosti CA Technologies totiž ukázal, že pro studenty technických oborů je výše platu nejdůležitějším kritériem při hledání práce.

Podle PwC chce přitom většina mladých u prvního zaměstnavatele zůstat tři až pět let. I to je prý oproti minulým letům posun, dřív plánovalo více mladých lidí odejít například po roce. Téměř dvě třetiny studentů si také chtějí po škole doplňovat vzdělání, například o jazykové kurzy a profesní kvalifikace.

Ačkoliv je podle Lenky Matoušové z PwC na trhu práce víc uchazečů než v minulosti, pro firmy je stále problém najít kvalitní uchazeče. Podniky už je proto nehledají jen mezi čerstvými absolventy, ale i mezi studenty, kterým chybí do konce školy třeba dva roky. V boji o místa s mladými ekonomy navíc soupeří čím dál víc cizinců.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Pražské služby postavily parkoviště z hmoty vznikající při spalování odpadu

Ekonomika
29. 4. 2025

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ