Supermarket pro lenochy. Nákupy potravin on-line

Ekonomika
1. 8. 2015 08:00
bez popisku 750910
bez popisku 750910

Na internetu lze objednat nejen elektroniku, ale i pivo, rohlíky či vajíčka. V Praze a dalších velkých městech nabírá obrátky miliardový byznys s rozvozem potravin až do bytu.

Nechce se vám tahat s těžkými nákupy do čtvrtého patra? Nesnášíte mačkání kolem regálů v hypermarketech a nelítostné souboje o zboží v akci? Štvou vás fronty u dvou z pokladen, když dalších šest je zavřených? Právě na vás cílí firmy zabývající se rozvozy nákupů.

"Nemám auto, a tak bych musela nákupy nosit v rukou," říká Tereza Klemová z Prahy, která na internetu nakupuje pravidelně. Patří mezi zákazníky-průkopníky, jídlo si takto objednává už dva roky. "Nákup mi přivezou domů, doručí ho prakticky až na kuchyňskou linku." Většinu zboží paní Klemová objednává v pondělí. Jde hlavně o věci denní spotřeby, těžší potraviny jako brambory, se kterými se nechce nosit. Vedle toho si zvykla objednávat i žrádlo pro psa, kosmetiku či prací prášky.

Jak říká, nikdy se jí nestalo, že by dodané zboží z on-line supermarketu reklamovala. Jediné, co by firmám vytkla, je kvalita pečiva. "Rohlíky a pečivo obecně nejsou úplně stoprocentně čerstvé, vyplatí se pro ně chodit spíš do pekárny," popisuje své zkušenosti.

Miliardy k mání

Čechů, kteří už někdy nakoupili na internetu potraviny či jiné zboží běžné spotřeby, je několik stovek tisíc. Nejvíce utrácejí za krmivo pro domácí zvířata a doplňky stravy, vyplývá ze studie výzkumné agentury GfK. Potraviny nejčastěji objednávají v pátek večer, v neděli či v pondělí.

Ostatně právě Tereza Klemová je typickou zákaznicí: je žena (ty tvoří šedesát procent klientů), žije v Praze, zaměřuje se spíše na větší nákupy trvanlivějšího zboží.

Za rychloobrátkové zboží na internetu utratili Češi loni podle studie GfK už zhruba 28 miliard korun. A čeká se obrovský růst, protože tržní podíl internetového prodeje na celkovém maloobchodu činí stále jen necelé jedno procento, ve vyspělých zemích přitom podíl dosahuje pěti i více procent.

Boj těžkých vah o pozice

Není proto divu, že na poli rozvozů nákupů začal nelítostný boj o pozice pod taktovkou těžkých vah tuzemského e-commerce byznysu. Na jedné straně je to například skupina Rockaway Jakuba Havrlanta, který má v zádech Daniela Křetínského a Patrika Tkáče a přes E-Commerce holding rozjíždí projekt Kolonial.cz. Do pozice šéfa ulovili dlouholetého ředitele Globusu Petra Vyhnálka.

* Kolik nákupů už jednotlivé firmy denně rozvážejí?

* Proč se rozvozy až na výjimky týkají jen hlavního města?

* Udrží se trend rozvozů zdarma i přes náročnou logistiku?

* Co Češi nejčastěji na internetu nakupují?

ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY SI PŘEČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 3. SRPNA 2015.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ