Ústecký krajský soud v pondělí zahájil insolvenční řízení se společností Teplická strojírna. Insolvenční návrh podala sama firma, která není schopna plnit své závazky a svůj současný stav chce řešit reorganizací. ČTK to dnes zjistila z údajů zveřejněných v insolvenčním rejstříku.
Teplická strojírna má více věřitelů a nesplacené závazky více než 30 dní po lhůtě splatnosti. Věřitele chce uspokojovat postupně v rámci reorganizačního plánu, který firma plánuje soudu předložit.
ČTĚTE TAKÉ: Soud prohlásil konkurz na Slévárnu a strojírnu Pilníkov
Firma dluží i zaměstnancům, podle informací ze září někteří nedostali výplatu za červenec a srpen. Podle Tomáše Raichla z teplického úřadu práce někteří zaměstnanci z firmy postupně odcházejí, nyní jich tam pracuje zhruba 150. "Úřad práce je připraven na příchod zaměstnanců, kteří si mohou požádat o výplatu dlužných mezd podle zákona o insolvenci," řekl Raichl ČTK. Úřad práce má peníze pro zaměstnance připravené, chce je co nejdříve
uspokojit a jedná s firmou o rychlém vydávání potvrzení dlužných mezd zaměstnancům.
Teplická strojírna plánuje podle svého návrhu i nadále zachování provozu a výroby, chce přijmout několik opatření k ozdravění hospodaření podniku. Nyní krajský soud vyzývá všechny věřitele, kteří chtějí uplatnit své pohledávky, aby se u soudu přihlásili.
ČTĚTE TAKÉ: Četrans v inslovenci. Dopravce dluží stovky milionů
Strojírna vyrábí především kovové konstrukce, tlakové nádoby a kovové odlitky. V roce 2007 zaměstnávala 293 lidí a vykázala tržby za prodej vlastních výrobků přes 260 milionů korun. Hospodaření společnosti tehdy skončilo ziskem 2,5 milionu korun.
Kvůli krizi má v Ústeckém kraji problémy více strojírenských firem. Snižují stavy zaměstnanců, utlumují investice a hledají úspory. V konkurzu už skončil například ústecký výrobce ventilů a armatur Severočeská armaturka i její dceřiná firma Slévárna šedé a tvárné litiny.
Foto: Lucie Pařízková