Případné přijímání nových záchranných balíčků na pomoc evropským ekonomikám pokládáme za zhoubné a komplikované. Jménem českého předsednictví to ve čtvrtek řekl premiér Mirek Topolánek před summitem EU. Na něm se budou šéfové států či vlád zabývat mimo jiné právě i tím, zda stovky miliard eur, které už země EU na oživení ekonomiky daly, stačí.
Unijní státy se loni v prosinci rozhodly do hospodářství "napumpovat" nejméně 200 miliard eur. Kromě toho poskytly další stovky miliard eur na sanace bankovního sektoru. Z některých stran, třeba ze Spojených států, zaznívají výzvy, aby unie přistoupila k další vlně pomoci. Jako nedostatečný ohodnotil prosincový záchranný balíček EU před několika dny i nositel Nobelovy ceny za ekonomiku Paul Krugman.
ČTĚTE TAKÉ: Evropská unie končí s finančními injekcemi
"Nejenom my, ale i velká část Evropy se na to dívá poměrně nedůvěřivě," řekl Topolánek ke snahám o přijetí nových balíčků pomoci. Diskutovat se o tom podle něj bude i na setkání nejvyspělejších ekonomik světa G20 počátkem dubna v Londýně. "My to pokládáme za velmi zhoubné a za velmi komplikované," podotkl český premiér, který bude dnešnímu setkání unijních lídrů šéfovat.
Topolánek nešetřil kritikou amerického přístupu k podpoře hospodářství. "Američani roztočili obrovské kolo permanentních akcí a permanentních stimulů," řekl český premiér. Američané chtějí nyní do své ekonomiky nalít dalších takřka 800 miliard dolarů.
Většina unijních politiků v současnosti tvrdí, že více peněz daňových poplatníků na pomoc skomírajícímu hospodářství již dávat nechce, přestože je k tomu právě třeba USA vyzývají. Určitou výjimkou jsou pak slova šéfa Evropské komise Josého Barrosa. Ten ve středu řekl, že by státy EU měly z peněz daňových poplatníků vydat více na podporu ekonomiky, pokud si to ovšem mohou dovolit. Podle něj podobná pomoc velmi dobře funguje, ale ne každý na ni má dostatek finančních prostředků.
Foto: Jan Schejbal