Anticeny Sexistické prasátečko se udělují reklamám, které prý ponižují ženy. Porota však jejich tvůrcům nedává šanci se obhájit. "Nahá dívka se sudem piva, to není nic ponižujícího," brání se třeba "oceněný" Pavel Schüller z českolipské firmy Gaskop.
Nezisková organizace Nesehnutí vyhlásila už poosmé výsledky mediálně populární ankety Sexistické prasátečko, která pranýřuje sexismus v reklamě. Odborná porota udělila hlavní anticenu za rok 2016 reklamě na nože z produkce firmy Pokorný Knives. Roztažené nohy dívky na reklamním snímku skrývá v místě intimních partií nůž zabodnutý do desky stolu, vedle kudly pak leží kus syrového masa na steaky. "Zobrazení nerespektuje ženu jako lidskou bytost a evokuje násilí na ženách jako legitimní a normální," hodnotí reklamu porotkyně Jana Kvasnicová, povoláním právnička v Kanceláři veřejného ochránce práv (ombudsmana).
"Pokud někdo z této umělecké fotografie usuzuje, že obhajuji násilí na ženách, tak by se asi měl jít léčit. Jinak mu už asi nejde pomoct," ironicky podotkne nožíř Milan Pokorný, "vítěz" Sexistického prasátečka. Nože vlastní výroby kove Milan Pokorný v liberecké dílně už sedmnáct let. Charismatický muž teď u kovářské výhně vyčítá Nesehnutým především nefér hru. "Oceněná fotka nikdy nebyla myšlena jako reklama, to by na ní byl nějaký slogan nebo telefonní číslo. S kamarádem a fotografem uměleckých aktů Markem Kubáčkem jsme se jen domluvili na originálním snímku, který jsem pověsil na facebookový profil," vysvětluje Pokorný. Kus masa na snímku sice podle nožíře občas někoho vyprovokuje, nicméně je to funkční detail. "Nůž chápu především jako nástroj, který je s člověkem bytostně svázán už od pravěku," říká Pokorný, jenž se věnuje historii nožů a nožířství. "Určitě ale nikoho nevybízím k násilí na ženách nebo k sadismu. Nejsem úchyl. Urážka Nesehnutých mě bolí a nezahladí ji ani obrovská reklama, kterou mám po vyhlášení prasáteček v médiích."
Liberecký nožíř vůbec nerozumí způsobu, jakým byly anticeny vyhlášeny. Na listopadový akt v brněnském Domě umění sice nebyl pozván, prohlédl si však na Facebooku fotografie z akce. "Nejsem moralista, ale nechápu, že součástí vyhlašování byla performance nahé umělkyně, která si dřepla před publikum a snad i čůrala," kroutí hlavou. Dvojí metr používaný feministkami z Nesehnutých je pro řemeslníka živícího se kovařinou nepochopitelný. "Hlava mi to nebere. Dělají, že je urážejí nahé ženy v reklamě, ale samy se svlékají na veřejnosti."
* Co se odehrálo při vyhlašování anticeny Sexistické prasátečko?
* Co říkají na třetí cenu v soutěži organizátoři jazzového festivalu Džemfest ze Šumperka?
* A co majitel velkoskladu s pivem, jenž to schytal za reklamu s nahou dívkou, která nese bečku piva?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY SI PŘEČTĚTE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 12. PROSINCE 2016.