Za prolomení limitů
"Uhlí zaměstnává a hřeje!" demonstrovali horníci v Praze
29.01.2015 13:40 Aktualizováno 29.01. 14:12
Před ministerstvem průmyslu a obchodu v Praze dnes zhruba hodinu demonstrovalo podle odhadu policie 600 až 700 horníků za úplné prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Byli to zejména pracovníci společnosti Severní energetická, které patří důl ČSA.
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v prohlášení zveřejněném před demonstrací uvedl, že bude ve vládě prosazovat variantu, která počítá také s posunem limitu těžby na dole ČSA, což by znamenalo zbourání zhruba 170 domů v Horním Jiřetíně. Proti bourání domů se ale vyslovili šéfové všech tří vládních stran. Horníkům omezené prolomení nestačí.
Horníci pískali a drželi transparenty s nápisy "Uhlí zaměstnává a hřeje, a co ty, vládo", "Zelená pověra domov nezahřeje", "Uhlí hřeje milion domácností" nebo "Mládek, vrah horníků". Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel na demonstraci řekl, že Mládkem prosazovaná varianta je nejhorší možná, protože horníkům nepomůže a zároveň se proti ní staví také obyvatelé a ekologické organizace.
"Tato varianta hovoří o částečném zbourání Horního Jiřetína, což je špatné pro jeho občany a samozřejmě je to nepřijatelné i pro management (Severní energetické) a pro zaměstnance, protože skrývka, která by musela předcházet další těžbě by stála několik miliard korun a mám dojem, že do toho by management vůbec nešel," řekl Sábel. Naznačil, že budou následovat další demonstrace, kdy a kde ale neuvedl.
Ministerstvo zpracovalo čtyři varianty, jak s limity naložit. Mládek se vyslovil pro variantu, která vedle prolomení limitů těžby na dole Československé armády (ČSA) počítá s posunem limitů na dole Bílina, které by ale neohrozilo žádná lidská sídla. Kromě této možnosti je ve hře ještě úplné zachování, nebo naopak úplné prolomení limitů a také varianta, která by limity prolomila jen na dole Bílina. Demonstrující horníci podporovali variantu s úplným prolomením limitů. Mládek mezi ně nepřišel, protože je na pracovní cestě v Indii a Nepálu. Nesouhlasně horníci pískali na mluvčího ministerstva, který před nimi zopakoval, že z navrhovaných variant vybere vláda.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes ráno v Radiožurnálu ještě před zveřejněním Mládkova stanoviska řekl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat bourání domů. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítá jakékoliv prolomení těžebních limitů.Řekl, že to není potřeba, protože většina uhlí se v Česku mění na elektřinu, která se vyváží. Proti bourání domů v Horním Jiřetíně je také vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Proti jakémukoliv prolomení limitů se staví ekologické organizace a představitelé Litvínova a Horního Jiřetína.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že obyvatelé Horního Jiřetína by měli mít od státu možnost si vybrat destinaci, kde chtějí žít, a vše by jim mělo být uhrazeno.
Podle Mladé fronty Dnes odborářům autobusy, jídlo a pití na cestu společně s odbory zaplatila společnost Severní energetická, která také účast na demonstraci započítá jako odpracovanou směnu. Oslovení horníci to ale nepotvrdili. "Večer jdeme normálně do práce," řekl jeden z nich.
Některé deníky dnes otiskly celostránkové inzeráty, kterými Severní energetická demonstraci prezentuje jako boj za zachování spolehlivého zdroje energie a levného tepla a práce pro horníky.
O úpravě limitů má v pondělí 2.února jednat tripartita. Na jednání vlády má Mládek materiál v rámci nové Surovinové politiky předložit do konce března. Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách zaručující městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, byly stanoveny usnesením vlády v roce 1991.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.