Úroky jsou rekordně nízko, ale běžný občan zapláče
06.05.2010 14:48 Analýza
Bankovní rada České národní banky dnes snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Základní úroková sazba tak klesla na historicky nejnižší úroveň 0,75 procenta. Jak se populárně říká, "peníze rekordně zlevnily". Co od toho mohou čekat občané?
Zejména by se neměli příliš radovat. Ti, kteří peníze ukládají například na spořicí účty, zapláčou - zkušenosti z minulosti napovídají, že banky na krok ČNB rychle zareagují snížením úročení u spořicích účtů.
Radovat se však nemohou ani ti, kteří míní, že krok ČNB povede k levnějším úvěrům. Sazby ČNB jsou totiž pro banky jen jednou z proměnných, kterou berou v potaz, když propočítávají úroky, za něž půjčku nabídnou.
ČTĚTE TAKÉ: ČNB srazila úroky na nejnižší úroveň v historii země
Rozhodnutí ČNB by samo o sobě vedlo ke zlevnění úvěrů, avšak realita je spletitější. Finanční trhy se stále ještě vzpamatovávají z finanční krize, na niž nyní plynule navazuje krize dluhová, a tak banky stále nedají dopustit na výraznou takzvanou rizikovou přirážku. To jsou úroky navíc, které z pohledu bank kompenzují zvýšené riziko na trzích, a tedy i zvýšenou nejistotu stran toho, zda budou věřitelé schopni dostát závazkům. Přirážka za riziko je nyní umocněna problémy Řecka a potenciálními dluhovými problémy v dalších zemích jižní Evropy, a tak je spíše pravděpodobné, že pokud již se cena úvěrů nějakým směrem v dohledné době vydá, pak nahoru. Snížení sazeb ČNB nebude mít vůbec žádný vliv.
A co se děje s korunou? Oslabuje, konstatují analytici. Mnozí z nich jsou navíc krokem ČNB zaskočeni.
Klíčová sazba ČNB se po dnešní úpravě nachází čtvrt procentního bodu pod klíčovou sazbou Evropské centrální banky. "Česká měna je tak úrokově znevýhodněna, což se v bezprostřední reakci promítlo do oslabení koruny o zhruba deset haléřů na 26,05 Kč/EUR. Centrální banku k tomuto kroku pravděpodobně vedl příznivý inflační výhled," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.
Snížení úrokových sazeb ČNB při nynějším dění na světových trzích, které vedlo k oslabení koruny, je podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky skutečně překvapením. "Z hlediska kurzu koruny je nyní významnější vývoj averze vůči riziku na globálním trhu, nicméně nečekané snížení sazeb by mohlo rozkolísanost koruny ještě zvýšit. Chování ČNB skutečně v poslední době nepostrádá moment překvapení," uvedl.
Ani analytik České spořitelny Martin Lobotka si nedokáže podle svých slov dnešní krok ČNB vysvětlit. "Jedním z důvodů je možná obava z výraznějšího zpomalení v eurozóně kvůli problémům na jihu. To však dle nás je moc teoretické uvažování," uvedl.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.