Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení s ministerstvem dopravy. Důvodem je prodloužení smlouvy na výběr mýta se společností Kapsch bez veřejné soutěže. To hlavní má však teprve přijít. Stát chce zpoplatnit i silnice nižších tříd. Slovenský SkyToll si už brousí zuby.
Společnost SkyToll, která vybírá mýto na Slovensku, spřádá plány na to, jak se zmocnit vybírání poplatků i v Česku. První pokus skrz mýtné na dálnicích jí nevyšel, ministerstvo dopravy přikleplo mýto na další tři roky rakouskému Kapschi. SkyToll to tedy údajně zkouší jinak. Přes silnice prvních a druhých tříd.
SkyToll na rozdíl od Kapsche využívá satelitní technologii, která pohyb vozidel monitoruje pomocí GPS. Ta se pro výběr mýta mimo dálnice jeví jako vhodnější. Pokud stát zpoplatnění silnic I. a II. tříd pro kamiony odsouhlasí, je SkyToll horkým kandidátem. Jenže pak by systém, který provozuje Kapsch na dálnicích, ztratil smysl. Jakmile totiž jednou pustíte na české silnice vybírání mýta přes satelit, pak není důvod, aby se na dálnicích vybíralo přes mikrovlny, které potřebují mýtné brány. Vniveč by tak přišla infrastruktura, kterou stát pořídil za 8 miliard korun. Navíc zkušenosti se SkyTollem na Slovensku ukazují, že mýto vybírá asi 2,5 krát dráž, než to dokáže Kapsch v Česku.
Zpoplatněné okresky?
K mýtu se počátkem září sešli dopravní experti stran vládní koalice. Na něm právě návrhy na zpoplatnění silnic prvních a druhých tříd padly. A podle dobře informovaného zdroje z hnutí ANO s nimi přišli zástupci sociálních demokratů a lidovců. "Skutečně tam byla i varianta, že by byly zpoplatněny kompletně. Dokonce se prý hovořilo i o zpoplatnění části silnic třetí třídy," řekl TÝDNU dobře informovaný zdroj z hnutí ANO.
* Co koalice dojednala?
* Kdo stojí za slovenskou společností SkyToll?
* A jak to vidí dopravní expert ČSSD Jan Birke?
Dozvíte se v aktuálním vydání časopisu Týden, vychází v pondělí 26. září 2016.