Na lichvářské firmy vydělávající na nejslabších se zaměřuje nový zákon o úvěrech, který začátkem června schválili poslanci. Má výrazně ztížit podmínky společnostem půjčujícím peníze. Zákon zároveň ztíží přístup k úvěrům rizikovým klientům. Všichni za to zaplatíme vyššími úroky.
Na českém trhu nyní působí na 60 tisíc podnikatelů s nebankovními půjčkami. Stačí jim pouze živnostenské oprávnění, nemusí mít vzdělání, kapitál, dokonce ani čistý trestní rejstřík. To se má s novým zákonem změnit.
Kdo bude chtít poskytovat úvěry, bude si muset opatřit licenci u České národní banky a složit základní kapitál ve výši 20 milionů korun. Podle ministerstva financí, které návrh zákona vypracovalo a předložilo, se úvěrový trh pročistí a zmizí z něj až 80 procent firem. Skončí také neúměrně vysoké sankce za pozdní splácení, které dnes i několikanásobně převyšují výši vlastní půjčky. Dojde k "zastropování" poplatků za předčasné splacení hypoték a odpadnou rozhodčí doložky pro řešení úvěrových sporů. Stranou účinku zákona nezůstanou ani takzvané mikropůjčky, tedy úvěry do pěti tisíc korun, na něž se dosud žádná regulace nevztahovala.
* Jak se zákon o úvěru pro spotřebitele projeví na úvěrovém trhu?
* Zdraží hypotéky?
* Budeme si díky větší zákonné ochraně moci dovolit být v půjčování méně obezřetní?
VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI
Velká úvěrová revoluce: zmizí většina firem i obří sankce
Ekonomika
14. 6. 2016Ilustrační foto.
Autor: Petr MusilFoto: ČTK , Horázný Josef, Štěrba Martin