Velké srovnání platů: kdo si polepšil a kdo pohoršil

Ekonomika
2. 4. 2014
Kdo si polepšil? Komu plat naopak poklesl (ilustrační foto)?
Kdo si polepšil? Komu plat naopak poklesl (ilustrační foto)?

Zvýšila se vám loni mzda téměř o devět tisíc hrubého měsíčně? Pak zřejmě šéfujete velkému soukromému podniku. Naopak pokud vám mzda klesla téměř o tisícovku měsíčně, potom budete se vší pravděpodobností stavební inženýr. Alespoň to vyplývá z údajů o vývoji mezd, které zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Nejvyšší platy podle něj loni brali právě generální ředitelé či předsedové představenstev velkých soukromých firem. Hrubá měsíční střední mzda (ta dělí lidi z hlediska příjmů na dvě stejné poloviny, tzv. medián je hodnotou uprostřed a je tak podle odborníků přesnější než průměrná mzda, na níž dvě třetiny zaměstnanců nedosáhnou) u nich totiž byla 102 617 korun. Deset procent z nich pak pobíralo více než 337,5 tisíce měsíčně. Ti si ovšem na rozdíl od svých méně vydělávajících kolegů značně pohoršili. V průměru jim měsíční mzdy klesly o 32 140 korun.

Na opačný konec žebříčku, tedy mezi nejméně vydělávající zaměstnance v Česku, patří uklízečky a pomocníci v nestátních zdravotních a sociálních zařízeních. Střední mzda u nich dosahovala 10 601 korun a meziročně u nich dokonce o 306 korun klesla. Deset procent z nich pak pobíralo mzdu ve výši pouhých 8693 korun.

Podle velkého srovnání napříč nejčastějšími nebo nejznámějšími profesemi v Česku, které provedl on-line deník TÝDEN.CZ, si loni v průměru nejvíce polepšili právě ředitelé a další vrcholoví manažeři velkých soukromých společností. Naopak špatně se vedlo lidem pracujícím ve stavebnictví, které zaznamenává v posledních letech velký útlum. Ve veřejné a státní správě se pak výše platů loni příliš neměnila (viz tabulka Kolik loni braly nejčastější profese).

Celkem loni podle ministerstva dosahovala hrubá střední měsíční mzda v soukromém sektoru 21 911 korun. Ve srovnání s rokem 2012 vzrostla o 1,4 procenta, tedy o 298 korun. Průměrná hrubá mzda loni byla 26 555 korun, nedosáhla však na ni téměř 69 procent lidí.

Ve státní a veřejné správě dosahoval loni hrubý střední měsíční plat 24 510 korun. Meziročně vzrostl o 0,8 procenta, tedy o 206 korun. Průměrná mzda pak v tomto sektoru byla 25 940 korun. Nedosáhlo na něj více než 60 procent zaměstnanců.

Hrubá měsíční mzda se samozřejmě lišila i kraj od kraje. Nejvyšší střední mzdu v soukromých firmách tak brali lidé v Praze, 27 705 korun, nejnižší v Karlovarském kraji, 19 337 korun. To se samozřejmě odrazilo i na jednotlivých profesích. Třeba řidič MHD v Praze tak měl 32 293 korun, což je o 11 196 korun více než v Karlovarském kraji.

Srovnání mezd.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné