Současnou míru nezaměstnanosti považuje podle červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) za příliš vysokou 16 procent Čechů, což je nejméně ve čtrnáctileté historii výzkumu. Za přiměřenou považují míru nezaměstnanosti v Česku dvě třetiny lidí, a každý desátý si myslí, že je příliš nízká. Ministerstvo práce a sociálních věcí ve středu uvedlo, že nezaměstnanost v Česku v červnu klesla na čtyři procenta a uchazečů o práci bylo nejméně od června 1998.
Podíl lidí, kteří v červnu hodnotili úroveň nezaměstnanosti jako příliš vysokou, klesl meziročně o více než polovinu. "Od roku 2013 jde o pokles o 55 procentních bodů," uvedlo CVVM.
Hodnocení situace na trhu práce v Česku se podle sociologů v jednotlivých krajích liší podle míry nezaměstnanosti v daném regionu. V Moravskoslezském kraji považuje nezaměstnanost za příliš vysokou více než čtvrtina dotázaných. Naproti tomu v Praze či Pardubickém kraji to bylo sedm procent.
Pokud jde o příčiny nezaměstnanosti, polovina dotázaných uvedla, že lidé bez práce nemají zájem pracovat. Podle třetiny respondentů nemohou nezaměstnaní nalézt vhodné pracovní uplatnění a 15 procent si myslí, že pro ně není žádná práce.
Mezi občany převládá názor, že nezaměstnanost v Česku zůstane v příštích dvou letech přibližně na stejné úrovni. Myslí si to polovina respondentů, čtvrtina očekává zvýšení a 13 procent snížení nezaměstnanosti.
Sociology také zajímalo, jak lidé hodnotí situaci na trhu práce v místě, kde žijí. Nalezení jakékoliv práce v místě bydliště považuje za těžké 16 procent Čechů. Další tři procenta to označila za nemožné. "Naopak 15 procent dotázaných se domnívalo, že najít vhodnou práci není žádný problém," uvádí CVVM. Přibližně tři pětiny respondentů uvedly, že v místě jejich bydliště je možné najít zaměstnání, ale je obtížné najít vhodnou práci.
Průzkum se uskutečnil od 5. do 18. června a zúčastnilo se ho 983 obyvatel Česka ve věku od 15 let.