Většina firem zaznamenala růst nákladů po intervenci ČNB

Ekonomika
10. 8. 2014 09:49
Na 57 procent tuzemských podniků pocítilo zvýšení nákupních nákladů v důsledku změn kurzu eura vůči koruně za poslední rok (ilustrační foto).
Na 57 procent tuzemských podniků pocítilo zvýšení nákupních nákladů v důsledku změn kurzu eura vůči koruně za poslední rok (ilustrační foto).

Na 57 procent tuzemských podniků pocítilo zvýšení nákupních nákladů v důsledku změn kurzu eura vůči koruně za poslední rok. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila poradenská společnost EY ve spolupráci s Českou asociací nákupu a prodeje. Devizové intervence spustila ČNB loni v listopadu s cílem uvolnit měnové podmínky a zabránit deflaci. Kurz klesl postupně až o dvě koruny na současných 27,80 korun.

Téměř třetina společností řešila situaci změnami v dodavatelském portfoliu a u další třetiny byl růst nákladů vykompenzován růstem tržeb denominovaných v eurech. Nákup patří ke klíčovým oblastem při řízení společností, téměř v polovině z nich spadá přímo pod generálního či výkonného ředitele.

Čtyři z pěti společností dnes využívají systémy pro centralizovaný nákup. Praxe však ukazuje, že vybrané operativní nákupní činnosti nemusí být efektivní centralizovat. Více než 70 procent firem odděluje činnosti strategického a operativního nákupu alespoň pro klíčové nákupní kategorie.

"Centralizace nákupu je nejčastější změnou plánovanou společnostmi na úseku nákupu. Naprostá většina firem a organizací s centralizovaným nákupem dosáhla zajímavých úspor. Organizaci nákupu je však nutné přizpůsobit potřebám konkrétní firmy a specifikům daného odvětví," uvedl výkonný ředitel v oddělení podnikového poradenství a řízení rizik EY Bronislav Pánek.

Na 43 procent firem vnímá v posledním roce zvýšenou míru nejistoty v oblasti nákupu. Nejčastěji se týká dodávek zboží a materiálu (40 procent), cenových výkyvů (29 procent) nebo platební morálky (13 procent).

Největší nárůst vnímaného rizika společnosti uváděly v oblasti cenových výkyvů, což souvisí i s měnovými intervencemi na sklonku loňského roku. Většina respondentů ve zmíněné souvislosti pocítila zvýšené náklady a každá třetí hledala nové dodavatele.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Pražské služby postavily parkoviště z hmoty vznikající při spalování odpadu

Ekonomika
29. 4. 2025

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ