Půjčka miliard
Vláda chce referendum o vstupu do rozpočtové unie
18.01.2012 11:36 Aktualizováno 18.01. 12:29
Případné přistoupení České republiky ke smlouvě o fiskální odpovědnosti by měli schvalovat občané v referendu. Kromě samostatného referenda k této věci je však možné i to, že by nová pravidla schvalovali až v rámci referenda o vstupu ČR do eurozóny.
Smlouvu o fiskální odpovědnosti by v takovém případě ratifikoval nejprve parlament. Na tomto postupu se podle zdrojů ČTK dnes shodla vláda. TOP 09 však k němu má výhrady.
Podmínkou pro podpis smlouvy bude podle zdrojů ČTK jasná politická dohoda o tom, že konečné slovo při schvalování nových pravidel budou mít občané. Dokument také bude podléhat ratifikaci prezidenta.
Kabinet se dohodl i na tom, že chce při dalším jednání o smlouvě vyjasnit některé její pasáže. Až na výsledném textu bude záviset, zda se k ní vláda připojí. O připravované smlouvě, která má zajistit rozpočtovou odpovědnost zemí eurozóny, jednali několikrát experti jednotlivých států EU. Dohodli se na většině textu, asi pět pasáží však nechali na politické domluvě ministrů financí a případně premiérů.
V České republice debata o připojení k dokumentu vyústila v koaliční spor, zda by o věci mělo rozhodnout referendum, či nikoliv. Prezident Václav Klaus dal navíc najevo, že se pod smlouvu za ČR rozhodně nepodepíše.
Ministerstvo zahraničí v podkladech pro vládní diskusi navrhovalo stanovisko, že ČR bude při jednání o textu smlouvy usilovat o maximální možné vyjasnění problematických pasáží. "Konečné rozhodnutí o tom, zda se ČR stane signatářem smlouvy, se bude odvíjet od výsledného textu smlouvy při zohlednění nesouhlasného stanoviska prezidenta republiky," napsali diplomaté v materiálu, který má ČTK k dispozici.
Prezident je proti
Proti referendu o připojení České republiky do fiskální unie se už dříve vyslovil prezident Václav Klaus. "Já si myslím, že referendum není nezbytná věc. Já bych si velmi přál, aby politici vzali zodpovědnost do svých rukou a rozhodli o této věci sami. Utíkat k referendu není racionální," vyhlásil český prezident.
Přijetí takové dohody Klaus už dříve odmítl. "Podle mého názoru fiskální unie je radikální likvidací suverenity evropských států. To nelze akceptovat," zdůraznil Klaus.
Možnost vypsání lidového hlasování o rozpočtové smlouvě nastínil již dříve místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra. Klaus naopak uvedl, že není přítelem pořádaní referend, protože výsledek stojí a padá na položené otázce. "Jestli bude otázka 'Jste pro radikální ztrátu suverenity přístupem k fiskální unii?' - tak je odpověď lidí jedna. Jestli bude otázka 'Jste pro smlouvu o posílení spolupráce v Evropě?' - to je otázka úplně jiná a také odpověď lidí, kteří se v tom neorientují, může být diametrálně odlišná," upozornil Klaus.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.