Největší výdělek svému vlastníkovi loni v Česku přinesla automobilka Škoda Auto. Vyplývá to z žebříčku firem podle tvorby ekonomického zisku (EVA), který sestavuje Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA). Škoda Auto se na čelo žebříčku vrátila po šesti letech. Druhé místo stejně jako loni obsadil mobilní operátor T-Mobile CR a třetí příčku Continental HT Tyres.
Titul Skokan roku vybojovala společnost Greenvale, která se poprvé v historii dostala do elitní první stovky žebříčku a obsadila devátou příčku. ČEZ se jako dlouholetý lídr žebříčku loni propadl až na samé dno, konkrétně na 50 629. místo. "ČEZ disponuje značným majetkem, u něhož není schopen nabídnout zhodnocení, které je u alternativních příležitostí na trhu," komentoval data analytik agentury Michal Řičař. Předloňský vítěz Telefónica skončila desátá.
Celková hodnota EVA u první stovky podniků meziročně stoupla o tři procenta. "EVA reflektuje výkonnost podniků v daném roce. Rok 2011 předznamenává, že se firmám podařilo otřepat ze světové krize. V roce 2012 ale očekávám pokles, protože nevyřešené ekonomické nerovnováhy a narůstající problémy v eurozóně brzdí další možný ekonomický růst," uvedl Řičař.
Největší meziroční přírůstek EVA dosáhla společnost RWE Transgas. Zajímavostí letošního ročníku je fakt, že se značně zvýšila efektivita hospodaření státních podniků. Z hlediska přírůstku byla Správa železniční dopravní cesty druhá, České dráhy šesté, Dopravní podnik hlavního města Prahy sedmý a Lesy ČR osmé.
Nadpoloviční většina firem (55) z první stovky podniká ve zpracovatelském průmyslu a druhé největší zastoupení má energetika (11). Ve zpracovatelském průmyslu a energetice lze podle Řičaře očekávat stabilní a dlouhodobou schopnost generovat vyšší ekonomickou přidanou hodnotu ve srovnání se zbytkem ekonomiky. To v budoucích letech pravděpodobně do těchto oblastí podnikání přiláká další firmy, respektive investory. "Nezbytnou podmínkou je však schopnost překlenout počáteční bariéry vstupu v podobě vyšších investičních nákladů," dodal Řičař.
ČEKIA hodnotila přes 50 600 tuzemských společností. Negativní hodnotu EVA za rok 2011 vykázalo 58 procent firem, zatímco v roce 2010 to bylo 60 procent. Z hodnocení tuzemských firem podle metodiky EVA je tak zřejmé, že 58 procenta hodnocených společností svým vlastníkům nepřináší ekonomickou přidanou hodnotu. "Zbylých 42 procent firem proto představuje lepší investiční příležitost ve formě vyššího potenciálu budoucích výnosů," doplnil Řičař.
Žebříček ČEKIA vyjadřuje ekonomickou přidanou hodnotu společností z hlediska samotného podniku, ale také akcionářů a věřitelů. Ukazatel EVA (Economic Value Added) vypovídá o tom, zda společnosti vytvářejí ekonomickou přidanou hodnotu pro své vlastníky, nebo zda hodnotu vloženou investorem naopak ničí.