Výdaje <span>musí klesnout o 42 miliard</span>, tvrdí Janotův náměstek

Ekonomika
16. 3. 2010 12:05
Poslanci budou muset v příštích letech šetřit a hledat nové příjmy.
Poslanci budou muset v příštích letech šetřit a hledat nové příjmy.

Poslanci budou muset v příštích letech šetřit a hledat nové příjmy.Pro dosažení deficitu veřejných financí na tři procenta velikosti celé ekonomiky v roce 2013 je nezbytné v následujících dvou letech snížit výdaje rozpočtu o 42 miliard korun a zvyšovat příjmy o 12 miliard korun ročně. Uvedl to náměstek ministra financí Bohdan Hejduk.   

"Příjmy i výdaje by měly jít nad rámec pro letošek schválených úspor," prohlásil náměstek ministra financí Eduarda Janoty. U příjmů návrhy počítají se zachováním daňových změn platných pro letošní rok. Dále by měla být zavedena další sazba z daně z příjmů fyzických osob ve výši 31 procent u příjmů převyšujících strop sociálních odvodů. Návrhy také počítají se zvýšením stropu odvodů ze sociálního a zdravotního pojištění na šestinásobek průměrné mzdy a zachování současné podoby nemocenského pojištění.   

U výdajů byly úspory podle Hejduka stanoveny pouze rámcově a konkrétní opatření budou až na vládě vzešlé z předčasných voleb. "Bylo by nezbytné snížit běžné výdaje v roce 2011 a 2012 celkem o 22 miliard korun a mandatorní výdaje celkem o dvacet miliard korun," řekl Hejduk.   

ČTĚTE TAKÉ: Na každého Čecha připadá státní dluh přes 112 tisíc

Podle odhadů ministerstva financí deficit veřejných financí klesne letos na 5,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Loni byl podle předběžných údajů MF deficit veřejných financí 6,6 procenta HDP.   

Ekonom Jan Švejnar přitom dnes k zadlužení země uvedl, že současný stav veřejných financí není kritický. "Nevyhýbejme se za každou cenu deficitu a dluhu, ale jestliže se zadlužujeme, tak to dělejme s rozmyslem a prostředky efektivně využijme," zdůraznil Švejnar.  

Podle něj tak není třeba dělat šoková opatření. "Výrazná restrikce by byla nyní kontraproduktivní... Česká republika je na tom s deficitem v poměru k ostatním zemím docela dobře. Nejsme na tom tak kriticky jako Maďarsko nebo Řecko. Jsme ve vážné situaci, ale ne tak špatné jako řada jiných zemí," uvedl s tím, že je třeba zejména zlepšit strukturu výdajů.

"Pokud by příští vlády neřešily stav veřejných financí v souladu se závazky k Evropské unii, tak chci upozornit, že hrozí snížení ratingu České republiky. To pak bude mít negativní efekt na podnikatelskou sféru i domácnosti," tvrdí hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček.   

Ilustrační foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ