Tuzemské stavební spořitelny poskytly v lednu úvěry za 4,7 miliardy korun, meziročně o 41 procent více. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek klesl. Spořitelny uzavřely zhruba 31 tisíc nových smluv, meziroční pokles je tak o 15 procent. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen.
Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly úvěry za 50,6 miliardy korun, což byl ve srovnání s předchozím rokem nárůst o tři procenta. Rovněž zájem o uzavírání smluv o stavebním spoření loni o tři procenta stoupl, když spořitelny uzavřely zhruba 474 tisíc smluv.
"Pro letošní rok počítáme s tím, že zájem o nové smlouvy i úvěry by měl meziročně mírně vzrůst v řádu jednotek procent. Stavební spořitelny by tak měly poskytnout úvěry v objemu přes 50 miliard korun, počet nových smluv se bude blížit 500 tisícům," uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.